Kriva slika života

'Dežuranje' na društvenim mrežama vodi u anoreksiju

dijete
Photos.com
12.02.2011.
u 11:15

Čućanje na internetu potiće konzumerizam, zaključili su istraživači jer život online i pregledavanje modnih sadržaj i tračanje kroji nerealnu sliku o životu i tijelu

Anoreksija, bulimija i ekstremne dijete čekaju u zasjedi mlade posjetitelje društvenih mreža. Prema studiji provedenoj među adolescentima, a proveli su je istraživači sa Sveučilištu u Haifi, djevojke provode više vremena zalijepljen na popularne društvene mreže doli u stvarnim kontaktima s vršnjakinjama i vršnjacima. Zbog svega toga veća je vjerojatnost za razvoj poremećaja prehrane, poteškoće s hranom i problema sa percepcijom vlastitog tijela, prenosi The med Guru .

Tim Yaela Latzera pratio je tijekom istraživanja 248 djevojaka od 12 do 19 godina; njihove televizije ukuse i navike na Internetu. Popunile su upitnika na temu orijentaciju s obzirom na težinu i probleme, kao što su bulimija, anoreksija, zadovoljstvo tijelom, vježbanje i fitness te prehranu i samosvijest.  Rezultati su pokazali da dužina vremena provedena u pregledavanju Facebooka povečava rizik od bulimije, anoreksije i izaziva nezadovoljstvo njihovim fizičkim izgledom, ali što je vrlo zabrinjavajuće - stvara negativan odnos prema i potiče ih na mršavljenje jer zagovara trend mršavosti kao imperativ među mladima. Čućanje na internetu potiće konzumerizam, zaključili su istraživači jer život online i pregledavanje modnih sadržaj i tračanje kroji nerealnu sliku o životu i tijelu.  No, istraživanje pokazuje i dobre vijesti: prisustvo i interes roditelja, ali i dijalog sa obitelji o životu i online pregledavanje sati provedenih u cyber prostoru dobar su protuotrov za opasnost od iskrivljene slike vlastitog tijelo. Ukratko, zaključuju autori, studija pokazuje da roditelji imaju potencijal i sposobnost da spriječi razvoj poremećaja hranjenja i bolestan odnos prema hrani u mladih ovisnika o Facebooku.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije