utjecaji...

Dijeta i predškolski odgoj podižu IQ kod djece

\'26.05.2012., Zagreb - Povodom Medjunarodnog dana djece u centru za kiropraktiku odrzana je humanitarna akcija, te besplatna analiza drzanja i pregled kraljeznice kod djece predskolske dobi.  Photo:
\'Grgur Zucko/PIXSELL\'
02.02.2013.
u 10:55

Određene prehrambene i ekološke intervencije mogu djelotvorno utjecati na podizanje dječjeg IQ

Dopuna dječje prehrane ribljim uljem, uključivanje u kvalitetan predškolski odgoj te zaokupljanje interaktivnim čitanjem - faktori su koji mogu podići inteligenciju malog djeteta, navodi se u novom izvješću objavljenom u Perspectives on Psychological Science, piše ScienceDaily.

Čak i za vrijeme trudnoće trudnice uzimanjem polinezasićenih masnih kiselina i hrane bogate omega-3 masnim kielinama mogu povisiti dječji IQ za više od 3,5 bodova. Esencijalne masne kiseline pružaju građevni materijal za razvoj živčanih stanica koje tijelo ne može proizvesti u vlastitom aranžmanu.

Raniji upis u školu također podiže IQ kod djece za više od četiri boda zbog utjecaja okruženja koje je kognitivno zahtjevno i poticajno, dok dodatne izvanškolske aktivnosti IQ povisuju za dodatnih sedam bodova.

Interaktivno čitanje u koje su uključeni i roditelji koji mališanima mogu razjasniti dok čitaju s njima - podižu dječji IQ preko šest bodova. Ipak, čini se da ova vrsta rada s djecom nema utjecaja na djecu stariju od četiri godine sugerirajući da se jedino može ubrzati razvoj jezika koji u konačnici povisuje IQ.

Slanje mališana u predškolu može podići njegov ili njezin IQ za više od četiri boda. Uključivanje i socijalizacija u vrtiću koje uključuju i komponentu razvoj jezika mogu povisiti IQ za više od sedam bodova. Veza između institucionalnog predškolskog odgoja i inteligencije može biti rezultat povećane izloženosti razgovornom jeziku ili pak kopleksnog okruženja u kojem je dijete prisiljeno - snaći se najbolje što umije.

- \"Šareno\" okruženje može ojačati inteligenciju, a naše istraživanje dokazuje da su intervencije prije polaska u školu najučinkovitije - objasnio je voditelj istraživanja John Protzko sa njujorškog Steinhardt School of Culture, Education, and Human Development. Rezultate su on i njegov team izveli iz zaključaka prijašnjih istraživanja.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?