Djeca vole igru na plaži i uz more, no treba biti oprezan zbog štetnog utjecaja sunca na njihovu kože.
Specijalist pedijatrije prof. dr. sc. Milivoj Jovančević kaže da je najvažnije da se djeca ne izlažu izravnom suncu u razdoblju od 11 do 17 sati. Djeca i u tom vremenu mogu boraviti na otvorenim prostorima, ali moraju biti zaklonjeni od sunčevih zraka.
Nikako duže od pola sata na izravnom suncu
Stručnjaci kažu da s djecom u tom razdoblju slobodno možete obavljati sve normalne aktivnosti, kao što je odlazak u šetnju, do trgovine, u posjete, ali da se držite sjene te da nikako niste duže od pola sata na izravnom suncu.
Korištenje zaštitnih krema se ne preporučuje za djecu koja još nisu navršila šest mjeseci života, a nakon toga se trebaju upotrebljavati zaštitne kreme koje sadrže mineralne zaštitne faktore (cink oksid, titan dioksid).
- Tek nakon godine dana mogu se rabiti kreme s kombinacijom mineralnih i kemijskih zaštitnih faktora. Kao i kod sve ostale kozmetike za djecu, ona ne bi trebala sadržavati bojila, mirise i konzervanse. Nažalost, takvi su pripravci zbog zahtjevne tehnologije proizvodnje nešto skuplji - ističe dr. Jovančević.
Učite djecu da budu u hladu
U slučaju da ipak dođe do crvenila na koži može se upotrebljavati neki od biljnih pripravaka u obliku spreja ili gela (npr. Floceta, Kamagel) koji će umiriti upalu i posljedični svrbež i pečenje.
Stručnjaci savjetuju da djecu od malih nogu naučite da budu u hladu - ispod krošnji drveta, suncobrana, tenda. Kako bi ih zaštitili od sunčevih zraka obucite im širu odjeću i šešire, a bilo bi poželjno i da nose sunčane naočale.