Mnogo medijske pozornosti izazvalo je najnovije istraživanje znanstvenika sa Sveučilišta Telemark i Norveškog instituta za javno zdravstvo objavljena na službenoj stranici sveučilišta www.hit.no. Naime, njihova studija provedena na 900 osnovnoškolaca pokazala je da deblja djeca češće jedu voće, povrće, tamni kruh i niskokalorični sir i jogurt od svojih vršnjaka normalne težine.
Zanimljivo je, ističu norveški stručnjaci, i da su djeca koja su imala normalnu težinu češće pila gazirane napitke te češće jela slatkiše i obroke iz restorana brze prehrane od one čiji je indeks tjelesne mase visok i svrstava ih među pretile. Djeca problematične težine češće su, pak, pila prirodne voćne sokove.
Istraživanje sugerira da su obitelji s pretilom djecom sklonije razmišljati o zdravijoj prehrani, ali nije dovoljno voditi brigu o tome što se jede, već i o tome koliko se jede. Profesorica Anne Lise Brantseter, koja je vodila istraživanje, upozorava da se količina hrane, bila ona zdrava ili pak iz kategorije nezdrave, ipak treba prilagoditi količini tjelovježbe. Istraživanje je također pokazalo i da su debela djeca češće imala deblje roditelje. Ovo istraživanje proturječno je istraživanju profesora John Speakmana sa Sveučilišta Aberdeen koji je na 4000 odraslih ustanovio da je debljina u izravnoj vezi s hranom, a da tjelovježba, odnosno njezin izostanak, minimalno utječe na pretjeranu težinu.
debela djeca jedu sve pred sobom pa se onda zalomi i nešto što je zdravo...