Dupkom pune smočnice, s dovoljno zaliha da pokriju zimu, slika su koja asocira na vremena naših baka.
No želi li uštedjeti i vrijeme, ali i novac svaka će domaćica morati pogledati u prošlost i usvojiti naviku ili dvije svojih predaka. Osim toga, zalihe dobro dođu u nepredvidljivim okolnostima ili elementarnim nepogodama. Pogotovo ako ih smjestite u blizinu kuhinje, nadohvat ruke.
Bitno je da je smočnica hladna i suha, a dovoljan je već i ormar 80 cm širok te 30 cm dubok kako biste zadovoljili potrebe kućanstva. U smočnici se tako može držati brašno, riža, šećer, mahunarke, margarin, maslac, med, kava, čaj, ali i tjestenina koja se može izraditi i kod kuće. U zagrebačkom Turopolju, primjerice, gotovo svaka kuća u špajzi ima domaće rezance, lisnato tijesto ili mlince. Tako i Dragica Pisačić iz Male Mlake, koja je i pokazala što se može napraviti od tijesta, uvijek u zalihi ima te namirnice.
– Nije potrebno namirnice nabavljati svakog dana. Škrinja je spas za svako kućanstvo. Tako i lisnato tijesto može stajati u zamrzivacu, a vadi se po potrebi. Od njega se može napraviti pite, štrudle, kremšnite... – kaže gospoda Dragica. Tijesto se može omotati oko hrenovki, a puniti ga se može kravljim sirom, šparogama, špinatom, džemom... U ograničenom kućnom budžetu nije potrebno kupovati najranije voće i povrće jer je tada najskuplje, a nije najbolje.
Bitno je trošiti sezonske namirnice, primjerice, zimi kupus, a ljeti rajčice. Kuhajte koliko je potrebno. Jer bacanje namirnica je bacanje novca.