Stiže proljeće

Hranom protiv umora – riba, povrće i voće daju vam potrebnu snagu

mrkva
Foto: Žarko Bašić/PIXSELL
1/4
12.03.2013.
u 08:16

Ne uzimajte lijekove i nadomjesnu terapiju na svoju ruku. Svježe namirnice i samoniklo bilje tretirajte što kraće ili ih jedite sirove

Toliko željeno proljeće vrlo čest prati i njegov ne tako željeni suputnik – umor. Usporenost, neispavanost, nizak tlak, sklonost prehladama i infekcijama, alergije na bilje i pelud te nečista i blijeda koža tek su neki od simptoma koji prate promjenu godišnjeg doba.

Nije bolest, ali je problem

Proljetni umor, kako medicina naziva ovakvu skupinu simptoma, nije bolest, no može zadati poprilično tegoba u svakodnevnim obavezama, na poslu, školi, učenju... Nipošto nije riječ o bolesti, već proljetni umor opisuju kao utjecaj dugotrajne zime na bioritam jer smo se za hladnih zimskih mjeseci i tamnijeg doba godine lošije hranili, manje kretali, boravili u presuhim grijanim prostorima ... Promjene tlaka koje prate dolazak toplijeg dijela godine i oscilacije u temperaturama zraka ne idu na ruku onima s oslabljenim imunitetom, sklonima depresiji, a posebno ih teško podnose meteoropati kojima će trebati dvostruko više energije da “prehodaju” dan.

Uzimanje nadomjestaka za hranu, čemu je sklono sve više ljudi, nije pravo rješenje jer nudi privremeno “krpanje” stanja organizma. Prihvatljivije rješenje nalazi se u pravilnom i korisnom odabiru namirnica koje će pomoći oživljavanju usnulog organizma, ubrzati metabolizam, osvježiti, hidratizirati i osnažiti tijelo. Za početak “pospremite” organizam i riješite se toksina koji su se nakupili. Prvi korak na putu k tome su namirnice čistači, a riječ je o samoniklom bilju.

Samoniklo bilje – lijek

Šparoge, koje ovo proljeće prati i nepopularna mjera naplaćivanja 50 lipa po komadu, najbolje su što možete pripremiti jer će očistiti krvotok, bubrege i mjehur, sjajan su diuretik i obiluju aminokiselinama blagotvornim za živčani sustav. Divlja mlada kopriva koju možete ubrati bez naknade odlična je za variva, čajeve, juhe, a možete je pripremati kao špinat. Preporučuje se svima kojima nedostaje željeza. Pokušajte što manje termički obrađivati proljetne namirnice jer tako gube dragocjene vitamine.

Pokušajte pripremati smoothieje s voćem i žitaricama te probioticima, frape ili krem-juhe u blenderima, što će ujedno uštedjeti vrijeme. Ovako će se znatno ublažiti simptomi proljetnog umora uz, dakako, neizbježnu tjelesnu aktivnost. Ako niste pobornik vježbanja, odaberite šetnju, vožnju biciklom ili na posao odite pješice umjesto automobilom. Više kretanja, šetnje i disanja neophodno je kako bi kisik neophodan za revitalizaciju duha i tijela ušao u organizam. Vratit će vam se i boja u lice te popraviti ten.

>> Najgora hrana za spavanje: Od masne hrane do alkohola

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije