Imam 24 godine i zadnjih pet godina gotovo se i ne krećem. Ovisna sam o autu, dosta sjedim i ležim. Jednom, kad sam pokušavala sjesti, koljeno mi je “poskočilo” i osjetila sam strašnu bol. Otad me zna zaboljeti kada nosim povišene pete ili nakon dugog sjedenja. Budući da imam problema i s kralježnicom, preporučeno mi je ići u teretanu i raditi lagane vježbe. Strah me zbog koljena jer osjećam da mi je krhko. Koje mi vježbe preporučujete?
Odgovara Goran Cvetojević, bacc.physioth, Ustanova za zdravstvenu njegu u kući i rehabilitaciju Tibia
To što ste svjesni da se malo odnosno premalo krećete prva je i najvažnija stvar u rješavanju problema. To je nešto što je danas vrlo česta pojava i mnoge tegobe kreću upravo od toga.
Za početak, savjetujem da izmjerite koliko koraka u danu napravite, za što vam može poslužiti pedometar ili slične aplikacije na pametnim telefonima.
Prema dobivenim rezultatima, u dogovoru s fizioterapeutom izradite plan rehabilitacije, korekcije kretanja.
Ako su vaša kretanja ispod otprilike pet tisuća koraka, svakako trebate početi hodati (ili mijenjati životne navike) barem jedan do dva sata dnevno, odnosno trebate povećati aktivnosti.
U slučaju kretanja ispod pet tisuća koraka, može se pretpostaviti da su stabilizatori koljena u "lošem" stanju te vam ne bih preporučio odlaske u teretanu ili aktivnosti koje opterećuju zglob (skakanje, trčanje...). Ako napravite više od 5000 koraka, može se razmišljati o izboru i načinu provođenja različitih vježbi.
Inače, za koljeni zglob postoje različite vježbe – od izometričkih vježbi, rasteretnih vježbi, do vježbi punog opterećenja s utezima (duboki čučanj). No odabir vježbi i nivoa opterećenja ovisi isključivo o stanju vaše muskulature.
Ono što sigurno možete primijeniti i za kralježnicu i za koljeno jest plivanje (leđno i slobodan stil). Za sve ostale savjete predlažem tjedno pedometrijsko mjerenje koraka i razgovor s ortopedsko-manualnim terapeutom te izradu plana aktivnosti.
Do tada – samo plivanje, postupno povećanje kretanja (hodanja) i vježbe otvorenog kinetičkog lanca.
>>Djeca s viškom masnog tkiva imaju veće izglede za dijabetes već do puberteta
Živio internet. Majmuni nisu imali te probleme