ODLJEV MOZGOVA

Irska obećana zemlja za hrvatske diplomce

07.02.2002.
u 00:00

OVE ĆE GODINE SAMO U DUBLIN OTIĆI VIŠE OD 1500 VISOKOOBRAZOVANIH MLADIĆA I DJEVOJAKA

Irska je postala obećana zemlja za mlade visokoobrazovane Hrvate! Prema službenim podacima zagrebačke Studentske turističke agencije (STA), koja posreduje u odljevu mozgova u Irsku, prošle je godine otišlo 700 mladih visokoobrazovanih stručnjaka. A da će ih ove godine otići još više, govori podatak da su u toj agenciji već rasprodana sva mjesta u idućih pola godine.

- Mladi ljudi do 30. godine s diplomama preko naše agencije najčešće odlaze u Dublin zato što je tamo najlakše dobiti posao. Kada se upišu u školu za učenje engleskog jezika dobivaju status studenta i tako automatski stječu pravo na dobivanje posla. Rade u restauracijama, hotelima, trgovinama i vrlo su cijenjeni među irskim poslodavcima zbog rada i dobrog obrazovanja - govori Saša Bobić, koordinator programa STA.

Iako tvrdi da se nakon jednogodišnjeg školovanja u Dublinu Hrvati većinom vraćaju u domovinu, podaci iz prve ruke govore suprotno.

- Obrazovani Hrvati grebu se rukama i nogama da ostanu u Dublinu. Povratak u domovinu koja ne mari za ljude s diplomama nije im ni na kraj pameti. Bio sam tamo četiri mjeseca i vratio sam se u Hrvatsku samo zato što sam dobio posao, iako još ne znam jesam li dobro odlučio. Osim mog prijatelja, koji se također vratio zbog dobivenog posla, nismo čuli da se itko vratio ili da namjerava to učiniti - govori Damir G. (28), postdiplomac na Fakultetu političkih znanosti.

Damir G. je lani od rujna sve donedavno radio kao pomoćnik prodajnog menadžera u "Tesco Irelandu".

- Oduševio sam se Dublinom i odnosom poslodavaca prema mladim obrazovanim ljudima, o kakvom kod nas možemo samo sanjati. Tamo šefovi ne dokazuju autoritet grubim naredbama tipa "moraš raditi sve što ti kažem" kao u Hrvatskoj, nego njeguju prijateljski odnos prema radnicima.

Svakog menadžera kontrolira osoba iznad njega i ta kontrola ide od vrha do dna i obrnuto. Svakih mjesec dana radnici ispunjavaju upitnike o komunikaciji s nadređenima kako ne bi dolazilo da kršenja bilo čijih prava. Hrvati zbog dobre radne discipline i visokog obrazovanje glase za dobru radnu snagu, pa ih Irci zapošljavaju radije nego, primjerice, Talijane i Španjolce. Damir G. oduševljen je i irskom tolerancijom prema ljudima različitih uvjerenja, nacija i rasa.

- Dublin je u posljednje dvije, tri godine, otkad je počeo njegov nagli ekonomski rast, prepun Pakistanaca, Indijaca, Španjolaca, Talijana.... i svi su jednako dobro prihvaćeni. Tamo nema omraženih, manje vrijednih naroda ili onih na koje se gleda s bilo kakvim predrasudama. Među Ircima nema primitivizma takve vrste - kaže Damir G. U Dublinu su ostali, kaže, njegovi 26-godišnji kolege. Vjeko, inženjer prometa iz Slavonskoga Broda koji radi u jednom dublinskom hotelu i čeka rješenje molbe za "Nokiju". Marijana, inženjerka Kemijsko-biološkog fakulteta, koja je otišla iz Podravke zbog plaće samo 1600 kuna, i diplomirani ekonomist Marko, koji u Dublinu kani upisati režiju.

Dijana Jurasić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije