Ako se namirnice ne pohranjuju, ne pripremaju ispravno, te ako se s njima ispravno ne rukuje, može se dogoditi trovanje hranom. Ostavljanje hrane vani predugo na neprikladnim temperaturama, osobito pod izravnom sunčevom svjetlošću, povećat će mogućnost razvoja štetnih bakterija. Kako piše Express, kuhar Eddie McDonald otkrio je pet namirnica koje biste trebali izbjegavati ostavljati na vrućem ljetnom suncu, kao i nekoliko izvrsnih alternativa kojima ih možete zamijeniti.
Savjeti za kuhanje jednog chefa koji će svima dobro doći: Ovo želite znati....
Bilo što s majonezom
Ostavljanje proizvoda na bazi majoneze na suncu mogao bi biti recept za katastrofu. Kuhar kaže da bilo kakvu hranu začinjenu ili prelivenu majonezom, kao i salate od majoneze, treba izbjegavati kada se rade roštilji ili piknici. Naime, salate i drugu hranu s majonezom potrebno je čuvati na hladnim mjestima, što nije moguće kada ste vani na roštilju ili pikniku. Pojačana izloženost visokim temperaturama može učiniti da se hrana brže kvari, povećavajući rizik od želučanih tegoba. Kuhar preporučuje da umjesto majoneze, salate začinite mješavinom ulja, octa i začinskog bilja za nešto drugačiji okus, koji je jednako tako ukusan.
Meso ostavljeno na suncu predugo
Sirovo meso, kada se ostavi na suncu, predstavlja vrlo visok rizik od bolesti koje se prenose hranom, zbog čega je ključno znati koliko dugo ga možete držati vani prije nego što postane nejestivo. Kuhar savjetuje da tijekom roštiljanja ne ostavljate sirovo meso, koje nije hlađeno, dulje od sat vremena vani. Bakterije poput E. Coli i Campylobacter mogu se brzo razmnožavati na ovim namirnicama, što može dovesti do trovanja hranom. Osim što biste meso trebali odmah staviti na roštilj kada ste vani, trebali biste i oprati sve tanjure i daske za rezanje koje je moglo dotaknuti.
Meki sirevi
Mliječni proizvodi poput sira, mlijeka i maslaca također se mogu brzo pokvariti na suncu. Kuhar objašnjava da možda i nisu tako opasni kao druge namirnice, ali će vas svejedno natjerati da požalite što ste ih pojeli. Brzina kojom se sir počinje kvariti uvelike ovisi o njegovom sadržaju vode, što znači da što je više vlage, to će se brže pokvariti. Tvrdi sirevi će dulje ostati dobri zbog manjeg udjela vrhnja.
Riža
Koliko god bezopasno izgledalo, riža može biti rizičan izvor trovanja hranom. Nekuhana riža može sadržavati spore Bacillus Cereus, i te spore prežive toplinu. Kada se riža ohladi, spore bakterija rastu i proizvode toksin koji može uzrokovati bolest. Kuhar je istaknuo da je riža poznata kao rizična hrana koju treba držati izvan hladnjaka, a najbolje ju je zamijeniti kus-kusom ili kvinojom.
Vino
Vino je još jedna stavka na koju morate paziti dok ste na suncu, budući da dulje vrijeme provedeno na visokim temperaturama može ostaviti blago kiselkast okus u ustima. Iako se od toga možda nećete razboljeti, toplina će povećati sadržaj tanina i učiniti okus vašeg vina gorkim i nimalo ugodnim. Nema istraživanja o tome koliko točno vino može preživjeti na vrućini, ali najbolje ga je držati u hladnjaku i daleko od izravne sunčeve svjetlosti.
Koje su druge sigurne i ukusne alternative?
Postoji niz namirnica koje se neće pokvariti na suncu, a među njima su, naravno, i one s puno nižim sadržajem vode. Primjerice grožđice i ostalo suho voće ostat će jednako ukusno, kao i suho meso poput različitih salama. Kokice su također odlična hrana za piknike jer može izdržati cijeli dan na suncu.
Kuharica tvrdi da pogrešno čistimo dasku za rezanje: Ima trik za uklanjanje nečistoća i bakterija!