ovo je korisno!

Jeste li čuli za pravilo 50/30/20? Uz njega ćete uštedjeti hrpu novaca!

shutterstock
14.10.2024.
u 11:30

Ovakav način raspodjele financija može biti učinkovit alat za upravljanje proračunom.

Teška vremena, posebno uz stalne poraste cijena troškova života, mnoge od nas potiču na razmišljanje o tome kako uštedjeti više novca svaki mjesec. Svatko ima drugačiju financijsku situaciju – dok su neki možda već iscrpili sve opcije, drugi troše na stvari koje možda i nisu neophodne. Ako vam je cilj povećati uštedu, ali niste sigurni odakle početi, pravilo 50/30/20 moglo bi vam pružiti koristan okvir za upravljanje budžetom, piše Metro

Ova metoda vam omogućava da postepeno uspostavite naviku štednje dijela svoje plaće, što može biti osobito korisno kako se približava blagdansko razdoblje. Stručnjaci za štednju iz tvrtke Savoo preporučuju pravilo 50/30/20 kao način da se kontrolira potrošnja na nebitne stvari, istovremeno potičući štednju.

VEZANI ČLANCI: 

Pravilo se temelji na raspodjeli prihoda u tri glavne kategorije: potrebe, želje i štednja. Prema tom modelu, 50% mjesečne plaće ide na osnovne troškove, 30% na osobne želje, a preostalih 20% namijenjeno je štednji ili otplati dugova.

  • Potrebe – 50% plaće: Pod ovom kategorijom podrazumijevaju se ključni troškovi poput stanarine, računa, hrane i prijevoza.
  • Želje – 30% plaće: Želje uključuju sve što nije nužno, poput kupovine, izlazaka, putovanja, članarina u teretanama ili pretplata na streaming usluge.
  • Štednja ili otplata duga – 20% plaće: Posljednji dio prihoda od 20% preporučuje se usmjeriti na štednju ili otplatu dugova. Možete ga i uložiti u mirovinske fondove ili druge investicijske mogućnosti.

GALERIJA: Nesigurni i česta meta kriminalaca: Ovo su najčešće korišteni PIN-ovi

1/7

Ovakav način raspodjele financija može biti učinkovit alat za upravljanje proračunom. Ed Fleming, direktor tvrtke Savoo, kaže: ‘Kada vaša plaća stigne na račun, lako je upasti u zamku impulzivne potrošnje. No, ako novac odmah rasporedite u različite kategorije ili sačekate da se odbiju bitni troškovi, puno je lakše jasno vidjeti koliko vam ostaje za druge stvari’. 

VEZANI ČLANCI: 

Ovaj pristup olakšava praćenje preostalog budžeta za ostatak mjeseca, omogućavajući vam da bolje planirate užitke poput večera u restoranu, putovanja ili hobija. Naravno, financijska situacija je vrlo individualna, pa ova pravila možda neće odgovarati svima. Za neke, 50% plaće možda neće biti dovoljno za pokrivanje osnovnih troškova, dok drugi možda i ne troše toliko na osobne želje.

U tom slučaju, možete prilagoditi omjere, primjerice 60/20/20 ili 70/20/10, kako bi bolje odgovarali vašim potrebama. Bez obzira na to koji omjer odaberete, ovaj sustav vam može pomoći da smanjite nepotrebnu potrošnju i usmjerite više sredstava prema štednji.

Kako uštedjeti struju i vodu pri pranju rublja?

Komentara 1

MM
Marljivi mrav
12:42 14.10.2024.

Nije vam dobro.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije