Da, u mnogim istraživanjima \"ispjevani\" su hvalospjevi o maslinovom ulju, pa nije na odmet dodati i ovo: maslinovo ulje utječe na povišenje razine hormona serotonina u krvi koji je zaslužan za osjećaj sitosti. Istraživanje znanstvenika s Tehnološkog fakulteta u Münchenu i bečkog sveučilišta, pokazalo je da se uslijed konzumiranja maslinovog ulja kod ispitanika nije povećala tjelesna težina.
U studiji su ispitanici tri mjeseca jeli 500 mg niskomasnog jogurta uz dodatak različitih masnoća: svinjske masti, maslaca, repičinog ulja te maslinovog.
Maslinovo ulje, zaključili su znanstvenici, ima važan utjecaj na održavanje razine šećera u krvi, zahvaljujući dvama bitnim sastojcima - heksanalu i E2-heksenelu, koji sprečavaju apsorpciju šećera iz krvi u stanice i tako dulje održavaju poželjnu razinu u krvi.
Jedna žličica svaki dan...
Osim što vam pomaže da manje jedete i rjeđe grickate, nije na odmet ponoviti da je maslinovo ulje bogato monozasićenom oleinskom kiselinom (od 65-85 posto), izrazito blagotvorno djeluje na krvne žile i smanjuje LDL kolesterol. Osim toga kiselost mu je samo jedan posto, a bogato je i vitaminom E, fenolima, sterolima. Osim što može spriječiti rak (kod žena rak dojke), terapeutski djeluje na probavne organe, čir, sprečava nastanak žučnih kamenaca, a ima i blago laksativno djelovanje koje omogućuje dobru probavu.
Kupujete li maslinovo ulje svakako biste trebali obratiti pozornost na način prerade (najbolje je hladno prešano \"djevičansko\" maslinovo ulje) te podrijetlo. Talijansko maslinovo ulje pokazalo se najkvalitetnije jer sadrži najveće količine povoljnih sastojaka, piše NYDailyNews.