Vježbanje daje osjećaj poletnosti i općenito se osjećamo bolje. No vježbanje nije samo u službi održavanja linije i vođenja zdravog života nego ima i medicinskih učinaka. Jessica Girdwain za Huffingtonpost je otkrila kojim vježbama treba rješavati određene zdravstvene probleme.
Pospanost. Vježbanje vas može iscrpiti tako da navečer samo "padnete" u krevet i zaspite, što u konačnici dovodi do dubljeg i ujednačenijeg sna i boljeg odmora. Oko 65 posto ispitanika koji su vježbali samo dva i pol sata tjedno imalo je manje problema s umorom i pospanošću, a imali su i više energije. S umorom se možete boriti i jogom koja zbog tehnike disanja pomaže u borbi protiv nesanice.
Bolovi u leđima. Kralježnica trpi jer su mišići koji ju drže s godinama oslabjeli zbog pretjeranog sjedenja i premalo kretanja. Rješenje je jačanje tih mišića (radi se o mišićima na trbuhu i donjem dijelu leđa) kako bi smanjili bol. Samo dva do tri dana treninga u tjednu može vas rasteretiti boli od 30 do 80 posto.
Nizak libido. Dobra prokrvljenost mišića osigurat će snažan libido jer se dobra cirkulacija pojačava i u intimnom dijelu, smatra ginekologinja Alysssa Dweck. Zato žene koje vježbaju najmanje 20 minuta dnevno mogu se brže uzbuditi. Osim fitnessa i kardiovaskularnih vježbi više zabave u krevetu "osigurat" će vam vježbanje zumbe ili plesanje.
Prejedanje. Želite li pojesti nešto slatko ili masno, vjerojatno organizam traži dodatnu dozu dopamina koji je u mozgu zadužen za osjećaj ugode i dobro raspoloženje. Kako ne biste u sebe neplanirano unijeli višak kalorija, pokušajte lučenje dopamina potaknuti vježbanjem. Sljedeći put kad vas uhvati kriza, obucite tenisice i prošetajte 15-ak minuta.
Pad imunološkog sistema. Aerobne vježbe pet dana u tjednu smanjuju bolovanja za nevjerojatnih 43 posto. Zašto? Kardiovaskularni treninzi idealni su za rješavanje prehlada i virusa. Stoga, imunitet će vam ojačati vježbe koje podižu broj otkucaja srca, što znači da je zapravo svejedno da li plešete, trčite ili vozite bicikl, a dovoljno je aktivnost prakticirati između 30 minuta i sat vremena.
Tjeskoba. I ovo stanje rješava aerobni trening. Stručnjaci objašnjavaju da takve vježbe povećavaju oslobađanje neurotransmitera za stabilizaciju raspoloženja poput serotonina i norepinefrina i tada se osjećate da ste vježbom i znojenjem izbacili stres iz sebe. Dovoljno je 30 minuta da se lakše nosimo sa stresom i opterećenjima.