Osim što su odličan detalj, biljke unose dobru atmosferu u prostoriju, ali treba ih znati održavati. Ako vam nikako ne uspijevaju, možda ih pogrešno zalijevate - svaka vrsta ima različitu potrebu za vodom, a evo koje su najčešće greške koje radite.
Tlo je uvijek mokro na dodir
Prvo provjerite zemlju, otprilike jedan centimetar ispod površine. Ako je i dalje vlažna od posljednjeg zalijevanja, to bi moglo značiti da je tlo prezasićeno vodom i biljka jednostavno ne može 'popiti' tu količinu. Nabavite tegle s otvorima za odvod kako biste spriječili ovu situaciju, ali i koristite manje vode kada hranite biljku.
Lišće mijenja boju
Stručnjaci kažu da lišće koje je požutjelo može biti jedan od glavnih znakova prekomjernog zalijevanja. S druge strane, može požutjeti i kada nema dovoljno vode. Opet se vratite na prvi korak i prvo provjerite razinu vlage u zemlji kako biste otkrili problem. Također, smeđe mrlje koje se javljaju na rubovima znači da se lišće suši, a ako se pojave na sredini, znak su prekomjernog zalijevanja, prenosi MBG.
Pogledajte video: Milka i Vid uzgojili su bundevu tešku čak 120 kilograma!
Stabljike su mekane
Ovo je znak da je biljka dobila veliku količinu vode koja joj nije potrebna. Upila je previše vlage i izgubila svoju čvrstoću.
Pojavili su se nametnici
Komarci i drugi štetnici vole vlagu, pa ako ste primijetili da ih u posljednje vrijeme ima sve više oko biljke, provjerite njezino stanje - ako je mekana, ima previše vode.
Prepoznali ste neki od ovih znakova na svojim biljkama i pitate se što sad? Stručnjaci kažu da ima rješenja - uklonite oštećeni korijen i presadite ih u novo tlo. Postavite ih na sunčano mjesto s dobrim protokom zraka i smanjite zalijevanje - sve dok ne vidite da je zemlja lagano suha na vrhu. U roku od dva tjedna biljka bi se trebala osvježiti.
Znate li da u Hrvatskoj rastu biljke mesožderke? Evo čime se hrane: