Iako su posljednjih mjesec dana zaredale zrakoplovne nesreće s brojnim žrtvama, od pada zrakoplova s brazilskim nogometašima do rušenja zrakoplova u kojemu se nalazio dio članova zbora Crvene armije, letenje je sve sigurnije. Zaključeno je to u dvjema odvojenim studijama koje su gotovo istodobno objavili njemački centar za procjenu podataka o zrakoplovnim nesrećama JACDEC te nizozemska mreža zračne sigurnosti ASN.
Ukupno je tijekom 2016. godine, prema studiji JACDEC-a, u zrakoplovnim nesrećama poginuo 321 putnik i član posade, dok podaci ASN-a, koji koristi nešto drukčiju metodologiju, govore da je u 2016. godini u zračnim nesrećama smrtno stradalo 325 osoba. Koja god metodologija bila korištena, neosporno je da su upravo dvije nesreće na kraju godine, pad zrakoplova s nogometašima u Kolumbiji i pad zrakoplova s članovima vojnoga zbora koji se srušio u Crno more odnijele većinu žrtava.
Iako podatak o više od 320 poginulih zvuči strašno, kada se pogleda cjelokupna statistika, slika je nešto drukčija. Tijekom prošle godine bilo je oko 350 milijuna letova. Ne samo putničkih nego i vojnih, transportnih, istraživačkih, zrakoplovnih, panoramskih, tijekom kojih su prijeđene milijarde kilometara puta. Od tih 350 milijuna letova, samo njih 19 bilo je kobno za neke od putnika. Da je letenje sve sigurnije, potvrđuje i podatak da je 2015. stradalo 500 osoba.
>>Završila je istraga, evo tko je odgovoran za nesreću u kojoj su poginuli igrači Chapecoensea