Iznad svake blagajne čitate ‘Zabranjena prodaja alkoholnih pića maloljetnim osobama’. No, to je tek, čini se, zadovoljavanje propisa. U protivnom 15-godišnja Maria M. ne bi mogla kupiti bocu apsinta, alkoholnog pića s 80 posto alkohola.
Majka Nataša M. zaprepastila se kad je u ruksaku našla praznu bocu. Pozvavši Mariju ‘na red’, doznala je da je dan ranije, u ‘Vrutku’ kupila bocu apsinta, dok su ostali iz društva, u tom dućanu kupovali pivo i vino. Nitko ih, pritom, nije zatražio osobnu iskaznicu, niti pitao koliko godina imaju.
Apsint je, inače, zabranjen u većini europskih zemalja, ali ne i u Hrvatskoj, gdje ne postoji ograničenje postotka alkohola u pićima.
- Otišla sam u Vrutak i razgovarala s djelatnicima. U računalu su pronašli račun za piće i prema vremenu kupnje potražili snimke nadzornih kamera. Nije bilo sumnje da je to moja Maria koja s prijateljicom kupuje bocu koju sam pronašla u ruksaku – kazuje majka.
Nitko nije kriv
Odlučna da prikladnu kaznu ne dobije samo njena tinejdžerica, majka Nataša uputila je dopis Državnom inspektoratu, u nadi da će odgovorni platiti kaznu koja iznosi od 30 do 150 tisuća kuna za vlasnika trgovine, te od 5.000 do 15.000 za trgovca koji proda alkohol maloljetnoj osobi. No, odgovor iz Državnog inspektorata još ju je više razljutio.
Naime, zakon se svodi na sljedeće: ova kazna može se propisati samo ako je u trenu prodaje maloljetnoj osobi u trgovini inspektor koji će posumnjati u starost kupca. U trenutku kad maloljetna osoba izađe iz trgovine, bez obzira na snimke, nitko neće platiti niti kune kazne.
A toga dana nije samo Maria kupila alkoholno piće.
- Bilo nas je desetak. Svi su kupovali alkohol, a ja sam trebala kupiti apsint. Ali nije ovo prvi put, nikad nas nitko ne traži osobnu – sramežljivo pred majkom govori 15-godišnja Maria.
No, blagajnica u trgovini nije ih jedina toga dana mogla spriječiti da popiju alkohol.
- Bili smo na Mažurancu i pili. Prijateljica je povraćala, pa je prišao policajac i pitao nas je li sve u redu. Vidio je alkohol i nju da povraća. Ali mi smo rekli da je sve u redu i on je otišao bez drugih pitanja.
Policajac došao i otišao
Iako je shvatila da nema puno nade da će odgovorni platiti kaznu, Nataša M. odlučna je ići do kraja.
- Rekli su mi da mogu jedino otići na policiju i prijaviti ih za ugrožavanje života, pa ću to i pokušati. Strašno je da djeci svakodnevno prodaju alkohol, a da se nikog za to ne kažnjava.
Ovim je slučajem zgrožena i Pravobraniteljica za djecu Mila Jelavić.
- Zabrinjava nas da se unatoč jasnoj zakonskoj zabrani alkohol i dalje prodaje maloljetnicima i da se pronalaze nevjerojatne isprike za nesankcioniranje prekršitelja. Tako pokazujemo da nam nije stalo do stvarne zaštite djece, već do forme.
Ured za pravobraniteljicu zatražio je dodatno očitovanje Državnog inspektorata.
- Ako je točno da se na temelju prijave ne može ništa poduzeti, onda zakonsku regulativu treba promijeniti. Ako je za sankcija nužno da se inspekcija zatekne na licu mjesta, onda je takva zakonska regulativa neučinkovita – kazuje Mila Jelavić.
No, s obzirom na ažurnost mijenjanja domaćih zakona, još će mnogi maloljetnici u hrvatskim dućanima pod budnim okom prodavača kupovati alkohol.
Na blagajni treba stajati natpis: Osobama mladjim od 18 godina zabranjena prodaja alkohola i cigareta. ispod toga: Potrebna indentifikacija Ispod toga: Kazna prodavacu 1000 kuna (na primjer) I to je kraj svake diskusije. Prodavac ima pravo u svakom trenu trazitii mladoliku osobu da pokaze vozacku ili osobnu radi identifikacije. Gotova prica. Prodavac je svoj dio odradio. Djevojka nema osobnu, zao mi je nema pica. I nikog nije briga tko koga kako odgaja...