Grijani prostori, suh i hladan zrak te vjetar zimi najveći su neprijatelji suhe i osjetljive kože. Osim vremenskih uvjeta, na dodatno isušivanje utječe i tuširanje u vrućoj vodi te korištenje neprikladnih gelova. Isto tako, problem suhe kože ne bira dobnu skupinu pa ta tegoba pogađa kako odrasle, tako i djecu.
I normalna postaje suha
– Suha koža može se javiti u svim dobnim skupinama, u sklopu drugih kožnih bolesti ili izolirano. Nerijetko se u osoba koje u većem dijelu godine imaju normalnu kožu opaža u zimskim mjesecima pojava suhe kože – napominje doktorica Ivana Manola, specijalistica dermatologije i venerologije iz Poliklinike Manola.
Ističe da je za nastanak suhoće kože kriva i izloženost dimu cigarete, kontakt kože s deterdžentima te vunenom i sintetičkom odjećom, nošenje koje treba smanjiti jer se u njoj i više znojimo.
– Prvi su znaci suhe kože: ljuštenje, zatezanje, iritacija, svrbež i ponekad pojava otočića suhe, zadebljane, crvene, ljuskave kože – ekcema. Osjeća se gubitak napetosti i punoće kože uz pojavu naboranosti. Suhoća kože najranije se primijeti na prednjim stranama potkoljenica, na vanjskim stranama nadlaktica i na trupu u pojasnoj regiji – objašnjava.
Riba i žitarice pomažu
Za njegu suhe kože zimi zato doktorica Manola preporučuje koristiti se uljnim kupkama te krem-sapunima i sindetima koji sadrže ureu, pantenol, glicerin, petrolatum, uz tuširanje i kupanje u mlakoj, nikako u vrućoj vodi.
– Odmah nakon tuširanja, još na poluvlažnu kožu potrebno je nanijeti mlijeko za tijelo, a dovoljno je kupati se jednom dnevno. Kako bi se postigao najbolji učinak, preporučuje se kožu ne sušiti trljanjem ručnikom, već nježno tapkati – objašnjava Ivana Manola.
Za suhe dlanove i stopala zimi, nakon nanošenja kreme, prije spavanja na ruke navucite PVC rukavice ili pamučne vrećice te čarape. I prehranom možete pomoći njezi suhe kože, a osim omega 3 masnih kiselina, preporučuje se povećati unos omega 6 masnih kiselina, cinka, vitamina A, C i E.
– Osobe koje inače unose malu količinu vode u organizam, trebaju povećati unos (8 do 9 čaša dnevno) kako bi postigli hidrataciju kože. Oni koji unose normalne količine vode ne mogu očekivati da će povećanim unosom spriječiti nastanak suhe kože. Prehrana bogata ribom, orašastim plodovima, voćem i žitaricama može “iznutra” pomoći u liječenju suhe kože – zaključuje doktorica Manola.
Mlaka voda i uljne kupke lijek su za suhu kožu
Nove studije upozoravaju da nekoliko tjedana uzimanja kapsula koje sadrže omega 3 masne kiseline iz ribljeg ulja znatno pomažu u terapiji izrazito suhe kože
Još nema komentara
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.