Široko rasprostranjeni strahovi od štetnih učinaka na tinejdžere koji provode sate na društvenim mrežama mogli bi biti pogrešni, prema novoj britanskoj studiji. Istraživači tvrde da takve internetske aktivnosti imaju samo "neznačan" učinak na njihovo stanje i sreću. Istraživanje koje je provedeno na uzorku od 12.000 tinejdžera ukazuje na to da se manje od 1% adolescentske nesreće može pripisati korištenju stranica kao što je Facebook, piše Dailymail.
Glavni koautor, profesor Andrew Przybylski sa Sveučilišta u Oxfordu rekao je: "Vrijeme koje mladi provode na društvenim mrežama ne bi trebalo biti ono o čemu brinu roditelji.
Umjesto toga, roditelji bi trebali ispitati imaju li određeni aspekti ponašanja na internetu negativan utjecaj na njihovo mentalno zdravlje, kao što je gledanje potencijalno štetnih stranica ili postova. U studiji se navodi kako vodeće društvene medijske kuće imaju podatke koji bi mogli rasvijetliti problem, ali ga nerado dijele sa znanstvenicima.
Istraživači su dodali: "Pokazali smo da učinci društvenih medija nisu jednosmjerna ulica, niti je sve tako crno bijelo. Učinci su nijansirani, recipročni i nisu za svakoga isti te ovise o mnogo faktora kao što je spol, dob i slično".
- Ako otkrijemo da je određena aktivnost štetnija od ostale, to bi bila prilika da razmislimo o tome što možemo učiniti umjesto da kažemo da je sve loše- dodali su.