Gotovo 400 kilometara na sat letjet će ponajbolji svjetski piloti pred gradom svete Eufemije ovog vikenda kada Red Bull na drugoj utrci Svjetskog prvenstva u air showu okuplja pilotsku elitu. Dok će majstori akrobacija i adrenalina nad morem nevjerojatnom preciznošću juriti između čak 25 metara visokih zračnih vrata u utrci za laskavom titulom najboljeg, u rovinjskom Monte Muliniju dovršava se dosad neviđeno gastronomsko pripetavanje.
Potpisuje ga, a tko drugi doli Tom Gretić koji je ovog puta preskočio svoje visoke granice kreativnosti i ekstravagancije.
Red Bullovi piloti i air show ponukali su Gretića na još jedan tematski, ovaj put “leteći” meni.
– U svakom slijedu jela koja će biti ponuđena za vrijeme air showa i u Wine Vaultu zastupljena je “avijacija”, dakle perad. Prepelice, patke, biserke, trčke i golub... Svaki od njih ima svoju priču, prilog koji ga prati, umak koji je skrojen prema njihovu mesu. Pripremajući ih, vodio sam se osnovnim recepturama iz arhaične francuske kuhinje i nadogradio ih svojoj pričom, no u svim sljedovima ptičje meso ostalo u glavnoj ulozi – objašnjava chef Gretić.
Foto: Pixsell
Naime, dodaje, ptičje meso ne zahtijeva dugu termičku obradu i priprema se tako da je tek nijansu pečeno kako bi se pokazalo u punoj raskoši.
– Evo, na primjer prepelica, njeno je meso toliko fino i nježno da bi ga svako ozbiljnije sušenje grijanjem posve uništilo. Tada bi umak preuzeo priču, što se ne smije dogoditi. Za razliku od prepelice, golub ima tamnije meso koje također zahtijeva svoj tamni umak i jače okuse te “pasent” prilog. U kuhanju nema generaliziranja, svako je jelo priča za sebe, mali unikat kojem se valja posvetiti podjednako kao i filigranskom radu ili brušenju dijamanata – kaže Gretić.
Namirnice koje je Gretić odabrao za ovakav meni, koji je ujedno i prvi takve vrste na hrvatskoj gastronomskoj sceni, podjednako su ekstravagantne kao i ptice koje je, kaže Gretić, bilo najteže nabaviti.
– To je ekskluzivna hrana koja se vrlo rijetko traži na našem tržištu. Tako su ptice za “leteći” meni stigle iz Francuske i Škotske upravo za ovu prigodu – objasnio je Gretić. Da bi sve ostalo u stilu, i desert je u znaku perja, gnijezda i jaja – a nije jaje. Taman dovoljno da se za kraj gastronomskog leta kroz Gretićeve oblizeke i zdravicu uz birana vina i šampanjce raspraviti vječno pitanje: što je bilo prije – kokoš ili jaje?
>>Radite li to kako treba? Riža se zapravo kuha ovako....
>>Jednostavna, a tako elegantna: Juha od rikule i račića