Tjelovježba je svakako odličan izbor za cjelokupno zdravlje, ali postoje i napici koji mogu "otopiti" kilograme. Poznato je koliko je dobro za ljudski organizam piti vodu s limunovim sokom svako jutro na prazan želudac. Ali i vodu s kuminom.
Djelovanje kumina vezano je za rad i zdravlje probavnog sustava. Ublažava plinove, nadutost i poboljšava cijeli probavni sustav. Odličan je u borbi protiv zatvora i pomaže pri smirivanju upalnih procesa, bolova i spazama. U ayurvedi kumin se smatra odličnim izborom za žensko reproduktivno zdravlje, zdravlje maternice te za poticanje laktacije u dojilja.
U tu se svrhu savjetuje redovito ispijanje čaja od sjemenki kumina. Djeluje na zdravlje kože, smanjuje upale, svrab i iritacije izazvane različitim upalnim stanjima. Preporuka je piti i čaj i vodu s kuminom i za oralno zdravlje – uklanja zadah i smiruje upalna stanja poput upale desni, grla, krajnika...
Foto: Getty Images
Kako pripremiti vodu s kuminom?
U Indiji poznata kao jeera (cumin) voda smatra se čudotvornim napitkom za ljudski organizam. Preporuka je piti je svako jutro na prazan želudac i već nakon nekoliko dana vidjet ćete promjene u probavi. Smatra se da se redovitom konzumacijom vode s kuminom na prazan želudac možete riješiti tvrdokorne masnoće u tijelu već kroz 15 dana. Dvije jušne žlice sjemenke kumina, (op. a, nemojte ga zamijeniti s kimom), potopite u vodi preko noći. Zbog "otpuštenih" nutritivno zdravih sastojaka voda će poprimiti žućkastu boju. Niskokalorični je napitak jer jedna jušna žlica kumina sadrži tek 7 kalorija. Istraživanja su pokazala i kako je kumin bogat antioksidansima, ali i vitaminima A i C te magnezijem. Regulira razinu kolesterola i oslobađa tijelo od toksina.
Pogledajte i video – Supernamirnice koje biste trebali imati u svom domu
Čaj od kumina nedovršen recept,koliko vode treba i kako ga dalje tretirati?