više razloga

Pijete vodu na sobnoj temperaturi? Evo zašto biste trebali piti hladnu

Pijenje vode
Foto: Thinkstock
1/5
16.01.2016.
u 08:50

Bez obzira koliko je pijete na dan, znanstvenici su postavili pitanje je li je bolje piti na sobnoj temperaturi ili hladnu?

Bez vode nema života, a najbolji je napitak za utažiti žeđ. 

Bez obzira koliko je pijete na dan, znanstvenici su postavili pitanje je li je bolje piti  na sobnoj temperaturi ili hladnu?

I pronašli su odgovor. 

Tijekom vježbanja naša tjelesna temperatura je povišena. Dolazi do znojenja i naš organizam na taj način pokušava sniziti temperaturu i "ohladiti" tijelo. Pritom gubimo dosta tekućine iz organizma, ali i potrebnih elektrolita koje je potrebno nadoknaditi. U tu svrhu znanstvenici preporučuju piti hladnu vodu kako bi se tijelo brže ohladilo na osnovnu tjelesnu temperaturu, a možete u nju i dodati malo soli kako biste nadoknadili izgubljene elektrolite. Rezultati studije kojoj je bio cilj otkriti kada jepotrebno piti hladnu, a kada toplu vodu, objavljeni su u časopisu Journal of International Society of Sports Nutrition. 

Ispijanje hladne vode dobro je i kada imate povišenu temperaturu, navodi se. Osjetit ćete olakšanje zbog djelovanja hladne vode, a nije loše niti u vodu iscijediti i malo limuna i staviti prstohvat soli,preporučuju znanstvenici. 

Ako se borite s viškom kilograma, imate još jedan razlog za piti hladnu vodu. Istraživanja su pokazala da ćete na ovaj način potaknuti metabolizam i potrošiti dodatnih 70 kalorija na dan, koliko otprilike potroši odrasla osoba tijekom 15 minuta šetnje. 

Jeste li za šetnju ili biste radije popili čašu hladne vode?

>>Najviše masnoća izgubit ćete ako vježbate prije ili poslije jela? Evo odgovora...

Komentara 10

BA
balance
09:16 16.01.2016.

Znanstveno vam mamicu!! Ja se upravo naviknuo da pijem toplu vodu.

AN
antidogmatik
10:08 16.01.2016.

Koja smijurija je "postavljanje" ovakvih "znanstvenih" teorija koje i običan laik s lakoćom može pobiti. Znaju li ti "znanstvenici" kakve unutarnje temperaturne šokove proživljava organizam kad na fizički zagrijano tijelo unosi hladnu tekućinu, naglo i osobito u većim količinama. Znaju li da hladna tvar suzuje i grči krvne žile, stoga i oslabljuje cirkulaciju, osobito kapilarnu zbog povečane gustoće krvi. Među inim, posljedično mišićno i drugo tkivo postaje kruće te slabije savitljivo... Znaju li da to uzrokuje, uz stres, pojavu i jačanje gastritisa (upalu, katar sluzokože). Znaju li da toplom vodom olakšavamo i pospješujemo eliminaciju otpadnih tvari iz kompletnog organizma. Znaju li da hladna tekućina može povećati ionako previsoku temperaturu organizma. Istina, hladno u malim količinama može biti od pomoći kod jakih upala grla i sl.

Avatar pepi.zhoopum
pepi.zhoopum
10:43 16.01.2016.

Ovo je fenomenalno istraživanje i znanstvenom timu doniram 1000000 kn.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije