NOVA ERA

Stigla je Generacija Beta: Kako će klinci koji su se počeli rađati oblikovati budućnost svijeta

Shutterstock
07.01.2025.
u 12:30

Generacija Beta odrastat će u svijetu koji je mnogima i danas teško u potpunosti zamisliti - mnogi neće znati kako je živjeti bez AI asistenata, a učenje u virtualnom razredu za njih će biti normalnije nego što je za starije generacije 'škrabanje' po papiru

S početkom 2025. godine stiglo je doba za novu generaciju djece koju stručnjaci nazivaju Generacijom Beta. Oni stižu nakon Generacije Alpha, odnosno djece rođene između 2010. i 2024., a njihovo vrijeme potrajat će sve do 2039. Nema sumnje, Generacija Beta odrastat će u svijetu koji je mnogima i danas teško u potpunosti zamisliti – mnogi neće znati kako je živjeti bez AI asistenata, a učenje u virtualnom razredu za njih će biti normalnije nego što je za starije generacije 'škrabanje' po papiru, piše Indian Express.

Dok djeca Generacije Alpha već odrastaju uz tablete i često znaju više o programiranju nego njihovi roditelji, Generacija Beta otići će još koji korak dalje. Sonal Khangarot, licencirana rehabilitacijska savjetnica i psihoterapeutkinja iz The Answer Rooma, ističe kako će djeca rođena od ove godine biti prva generacija koja će odrastati potpuno uronjena u tehnologije poput umjetne inteligencije, virtualne stvarnosti i pametnih sustava.

'Ovo stalno izlaganje tehnologiji moglo bi ih učiniti vrlo prilagodljivima i digitalno pismenima, ali bi također moglo izazvati probleme s fokusom i potaknuti sklonost prema trenutnom zadovoljstvu', kaže Khangarot. Psihološki gledano, njihova globalna povezanost mogla bi potaknuti inkluzivnost i empatiju, ali i zakomplicirati međuljudske interakcije licem u lice, dodaje ova stručnjakinja. Upravljanje emocijama u digitalnom i fizičkom okruženju postat će tako jedna od ključnih vještina.

Khangarot predviđa da će obrazovanje biti sve više tehnološki orijentirano, s personaliziranim formatima koji koriste AI tutore i virtualno učenje. 'Iako je to uzbudljivo, ovaj oslonac na tehnologiju mogao bi smanjiti vještine rješavanja problema licem u lice', kaže. Karijere će se preusmjeriti na uloge koje naglašavaju kreativnost i emocionalnu inteligenciju dok automatizacija raste.

'Mentalni izazovi će se vjerojatno intenzivirati zbog dugotrajne izloženosti ekranima, što može povećati rizike od anksioznosti, socijalne izolacije i niskog samopoštovanja. Programi mindfulnessa, emocionalne otpornosti i zdrave digitalne granice bit će ključni za njihovu dobrobit', dodaje Khangarot.

Integracija umjetne inteligencije i virtualne stvarnosti utjecat će na način na koji Generacija Beta doživljava stvarnost, stvarajući dinamične platforme za učenje i zabavu, ali i otvarajući pitanja o privatnosti i etičkim granicama. Klimatske promjene, kao ključna globalna kriza, oblikovat će njihov pogled na svijet i usaditi ranu svijest o važnosti održivosti.

GALERIJA Zloba im viri iz očiju: Ovo su najpokvareniji horoskopski znakovi

1/7

'Psihološki gledano, život u eri globalnih izazova mogao bi potaknuti mentalitet rješavanja problema, ali i pojačati egzistencijalnu anksioznost, što zahtijeva strukturirane alate za suočavanje s problemima', naglašava Khangarot.

Kad je riječ o kulturi, Khangarot vjeruje da će Generacija Beta raskinuti s konvencionalnim normama, promovirajući inkluzivnost i ekološki osviješten način života. 'Međutim, njihovi fluidni identiteti mogli bi predstavljati izazov starijim generacijama ukorijenjenima u tradiciji. Međugeneracijska dinamika zahtijevat će otvorenu komunikaciju kako bi se premostile razlike i potaklo međusobno razumijevanje', upozorava Khangarot.

K tome, Generacija Beta redefinirat će odnose i radna okruženja svojom sklonošću inovacijama i prilagodljivošću, što će omogućiti dublju suradnju među generacijama. 'Kako bismo podržali Generaciju Beta, moramo stvoriti sustave koji uravnotežuju tehnološki napredak s emocionalnim razvojem, potičući otpornu, suosjećajnu i naprednu generaciju', zaključuje Khangarot.

VIDEO Zaljubljenik u vježbanje na TikToku jede pseću hranu jer je navodno 'prepuna proteina'

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije