Nedavnom izjavom kako “sterilizira svoje tijelo” kupanjem u kadi u koju doda tek žlicu sode bikarbone, glumica January Jones pridružila se “revivalu” tvari u čiju se ljekovitost mnogi ponovno kunu. Tako nekoć narodne recepte sa sodom bikarbonom danas možete pročitati u brojnim (inozemnim) medijima u kojima ih preporučuju liječnici. Može se vidjeti niz informacija i raznih savjeta na internetu, pročitati tekstove u kojima se poručuje da se sodom rješava zadah iz usta, eliminiraju akne s lica, izbjeljuju zubi, a posebno se naglašava vraćanje kiselosti organizma u ravnotežu.
Sadrži velike količine natrija
O učincima, ali i mitovima napisan je niz članaka te valja istaknuti kako samoliječenju sodom bikarbonom treba svakako prethoditi savjetovanje s liječnikom. Koliko, kada, na koji način te dokad se smije koristiti sodom, pitanja su za koje odgovore treba potražiti od liječnika.
– Zbog svoje blage lužnatosti, može se koristiti kao neutralizator klorovodične kiseline kod gastritisa, peptičkog čira, dispepsije i GERB-a. Kada se koristi u medicinske svrhe, tada se kaže da pripada grupi lijekova pod nazivom antacidi. Svi antacidi, kao skupina lijekova, mogu interferirati s velikim brojem drugih lijekova pa se prije početka konzumacije sode bikarbone treba posavjetovati s liječnikom – objašnjava Petra Pažin, magistra nutricionizma iz Poliklinike Bagatin.
Nadalje, soda bikarbona pomaže kod sunčevih opeklina te se svrbež i zatezanje kože može ublažiti za 10-15 minuta u kupki hladne vode s pola šalice sode bikarbone. Ipak samoliječenja uz pomoć ovog sastojka trebaju se suzdržati trudnice, dojilje i djece te pojedini kronični bolesnici.
U prašku i mineralnoj
– Na oprezu trebaju biti i osobe na prehrani bez soli, odnosno natrija. Naime, soda bikarbona sadržava velike količine natrija koji predstavlja problem bubrežnim bolesnicima i ljudima koji imaju hipertenziju.
Također, sodu bikarbonu ne bi trebale konzumirati osobe koje imaju intestinalno krvarenje, edeme, probleme s mokrenjem, bolesti srca i jetre. Obvezno izbjegavajte konzumaciju mlijeka uz sodu bikarbonu jer može dovesti do nuspojava. Naime, visoki sadržaj kalcija u mlijeku dovodi do pojačanog lučenja kiseline u želucu – objašnjava magistra Pažin.
Inače, znanost sodu bikarbonu definira kao neorgansku tvar, a primarna joj je upotreba, kaže ova nutricionista, u prehrambenoj industriji. Stoga nabraja da se soda koristi u proizvodnji dodataka za dizanje tijesta kao što je prašak za pecivo i pečenje, u proizvodnji pjenušavih pića i mineralnih voda.
>>15 prljavih problema koje će s lakoćom riješiti soda bikarbona
crodoc - Iako ni u kojem slučaju nisam protiv konvencionalne medicine - ono što mi se kod nje ne sviđa je što se redovno liječe simptomi i to najčešće nekakvim dugoročnim uzimanjem lijekova koji onda probleme stvaraju na drugim mjestima a da nisu djelovali na uzrok tegoba. Eto npr. kod problema sa želucem kažete soda bikarbona nije dobro rješenje a blokatori H pumpe jesu. Znači onome tko ima problema sa želucem preporučate kontinuirano korištenje tableta? One nisu nimalo štetne? Ono što bi alternativna medicina ili npr. ayurveda u ovom slučaju preporučila je promjena životnog stila, prehrane, izbjegavanja stresa kao micanje uzroka tegoba uz prirodne načine ublažavanja istih dok uzrok tegoba ne nestane. Nije li to logičnije? Zašto naši liječnici više ne daju ovakve savjete? Npr kod autoimunih bolesti štitnjače kljuka se pacijente tabletama, kod hipertireoze tabletama zalijenjuju štitnjaču da bi ju na kraju vadili. Nitko se ne bavi pitanjima zašto je autoimuna bolest nastala, zašto tijelo samo sebe napada? Kad im se postavi pitanje o promjenama načina života ili o pokušaju liječenja prirodnim putem odgovor je: ne znamo za alternativu ili ne morate ništa, samo izbjegavajte sol. Konvencionalna medicina ne pristupa čovjeku kao cijelini pa liječenjem jednog simptoma bolesti često stvara druge bolesti (npr. kemoterapija).