Stjenice ili raznokrilci (lat. Heteroptera) su mali kućni insekti koji mogu narasti do veličine koštice jabuke, a koji se u svim fazama života hrane isključivo krvlju. Kad se u nekom prostoru 'udomaće' teško ćete ih se riješiti - jer bez hrane mogu preživjeti i do godinu dana - a nije ih lako ni uočiti jer se preko dana skrivaju u pukotinama zidova, podova i namještaja, ispod lajsni i okvira prozora, u štokovima vrata, okvirima slika, madracima, uz električne vodove, ispod utičnica, itd...
Stjenice 'napadaju' isključivo noću - a ugriz im se najčešće ni ne osjeti jer ispuštaju neku vrstu anestetika - pa će se krvlju obično gostiti i 15-ak minuta prije nego što ih uopće primijetimo.
Postoji nekoliko različitih vrsta stjenice, a najneugodnija je obična, kućna ili krevetna stjenica (engl. Bed Bug, lat. Cimex lectularius); vrsta koja siše ljudsku krv.
Iako mnogi misle da stjenice obitavaju samo u trošnim, zapuštenim domovima i/ili ustanovama, one se nastanjuju gdje god se imaju s čim hraniti. Uz to, rasprostranjene su gotovo na svim kontinentima, a najviše ih je u područjima umjerene klime.
Zbog otpornosti na mnoge otrove i pesticide, stjenica ćete se često riješiti tek nakon nekoliko ponavljanja dezinsekcijskih tretmana i pranja svakog kutka i predmeta u kućanstvu.
Etimologinja dr. Nancy Troyano koja surađuje s tvrtkom za istrebljivanje kućnih nametnika Western Exterminator objasnila je kako ih najčešće unesemo u domove i na što sve treba pripaziti:
Umjetnik koji je progutao svijet: Erwin Wurm uskoro u Laubi
1. U koferima
Dr. Troyano kaže da se stjenice često na putovanjima zavuku u prtljagu, a da biste to izbjegli savjetuje da kofere u hotelima i apartmanima otvarate daleko od tapeciranog ili drvenog namještaja.
Uz to, preporučuje i da čim se raspakirate sve što možete iz kofera na 15-ak minuta stavite u sušilicu rublja, na visoku temperaturu.
2. Na odjeći
Novu odjeću ne treba stavljati u ormar prije nego temeljito pregledamo ima li na njoj stjenica, kaže Troyano, a savjetuje i da tek kupljenu odjeću prije pranja na 15-20 minuta stavimo u sušilicu rublja, na visoku temperaturu.
3. U namještaju
I kupljeni namještaj - posebno 'mekani', tapecirani - može imati stjenice ili njihova jajašca, objasnila je, pogotovo ako ste ga kupili već korištenog ili ste ga naručili online, pa je dugo stajao u nekom skladištu.
- Ako želite kupiti neki starinski ili korišteni predmet ili komad namještaja, u tvrtkama za dezinsekciju se raspitajte kako ga sami možete pregledati, da bi bili sigurni da je čist od nametnika - rekla je dr. Troyano za Best Life Online.
4. U torbicama
Prema američkom Nacionalnom udruženju za suzbijanje štetočina (NPMA), stjenice lako mogu ući i u torbu koju ostavimo na namještaju ili na podu, pa dr. Troyano posebno upozorava žene da pripaze gdje odlažu svoje torbice.
5. U plišanim igračkama
Stručnjaci iz NPMA kažu da se stjenice vole ugnijezditi i u plišu igračke, pa prije nego ih damo djetetu savjetuje njihovo pranje i sušenje na visokoj temperaturi.
Zaboravite na sredstva za čišćenje: Tvrdokorne mrlje u zahodskoj školjci očistite “pomoćnikom” iz kuhinje!