Traume zuba se često previde zbog krvarenja iz mekih tkiva te zbog nesvjesnosti djece o ozbiljnosti situacije. Ozljede mliječnih zubi najčešće su u razdoblju od 18 i 30 mjeseci, kada dijete krene samostalno hodati. U toj dobi traume se najčešće događaju kod kuće prilikom slučajnih padova. Zubi koji su najčešće zahvaćeni ozljedom u mliječnoj denticiji u najvećem postotku su gornji središnji sjekutići, a u malo manjem lateralni sjekutići. Najčešće se ozljede događaju za vrijeme igre u toj dobi.
Ozljede zuba
Ozljede trajnih zuba u djece najčešće se događaju u razdoblju između 7 i 10 godina. Dentalne traume se pojavljuju kod svakog petog školskog djeteta, a najčešće se događaju kod kuće ili u školi. Roditelji, učitelji i treneri se prvi susreću s dentalnom traumom djeteta pa je potrebno imati određeno znanje o važnosti hitnog liječenja i što bržeg početka istog. Najteži oblik traume je izbijanje zuba (avulzija). Kod izbijanja mliječnih zuba prevladava mišljenje da zub ne treba vraćati u alveolu. Kod ovakve ozljede zub je potrebno što prije vratiti u njegovu alveolu. Vrijeme provedeno od izbijanja zuba do replantacije (vraćanja u alveolu) i transportni medij u kojem se čuva zub do dolaska do stomatologa su najbitniji čimbenici za ishod terapije.
Čuvanje i transport izbijenog zuba
Kada nije moguće na mjestu traume vratiti zub u alveolu, potrebno je izbijeni zub pohraniti u transportni medij te što prije, zajedno s pacijentom dopremiti do stomatologa. Najlošiji medij za transport je obična voda, a nešto bolji su mlijeko i vlastita slina. Specijalizirani mediji poput HBSS otopine, ViaSpan i Dentosafe su najbolji mediji za pohranu i transport zuba do dolaska do stomatologa. Kod prevencije dentalnih trauma iznimno su bitne osobe koje brinu o djeci tokom dana. To su prvenstveno roditelji, učitelji i sportski treneri. Istraživanja pokazuju da je znanje učitelja o traumama vrlo slabo, što vrijedi i za ostale skupine laika. Od velike je važnosti dostupnost medija za čuvanje i transport izbijenog zuba te odlazak stomatologu u što kraćem vremenu.
Kako spriječiti ozlijede?
Da bi se spriječio nastanak ovakvih ozljeda preporuka je da djeca koriste štitnike za zube. Štitnici za zube su najbolje sredstvo za zaštitu zuba i mekih tkiva tokom odvijanja sportskih aktivnosti. Postoje različiti oblici štitnika individualne izrade ili se mogu kupiti konfekcijski u bilo kojem dućanu sportske opreme. Najbolje rezultate su pokazali individualni višeslojni štitnici koji se rade na gipsanim modelima. Vrlo su ugodni za nošenje, pružaju dobru zaštitu sportašu i jako dobro stoje u ustima.
1. Kod izbijanja trajnog zuba zub je potrebno što prije vratiti u njegovu alveolu.
2. Od velike je važnosti dostupnost medija za čuvanje i transport izbijenog zuba.
3. Štitnici za zube su najbolje sredstvo za zaštitu zuba i mekih tkiva tokom odvijanja sportskih aktivnosti.
Petra Čuić dr. med. dent.
Prof.dr.sci. Dubravka Negovetić Vranić, specijalist dječje i preventivne stomatologije,
Predsjednica radne skupine za odnose s medijima, marketing i dentalnu industriju u dentalnoj medicini Ministarstva zdravstva