Nica

Tržnica grada u kojem se spajaju Provansa i Azurna obala

nica
Foto: Tanja BOŽIĆ/VLM
1/11
14.10.2013.
u 14:40

Sirevi, salame, kandirano voće, male sadnice maslina i agruma, tikvice s cvijetom, ali i paprike veće od dlana, a više od sto vrsta sladoleda sjajan su izbor za desert i šetnju uz obalu

 S jedne strane more, “čisto” od ičega doli jahti sve do horizonta, i šest kilometara Promenade des Anglais, šetnice na kojoj se gleda i biva viđen, a s druge strane – ona! Tržnica svih tržnica na Azurnoj obali, na prostoru nekadašnje rimske utvrde i u koloniji Nikaei, mjesto je na koje se valja zaputiti svaki “foodie”, svi oni kojima je hrana izazov, više od pukog punjenja želuca.

Vrganji po 300 kuna 

Iako tržnice često opisuju kao trbuhe grada, tržnica u Nici puno je više od toga. Uz stanovnike Nice koji idu u svakodnevnu opskrbu, na nju se slijevaju i brojni turisti kako bi doživjeli, omirisali i okusili uživo spoj Provanse i Azurne obale u sjajnoj ponudi sezonske hrane. Među stotinama drvenih štandova kroz koje se provlači miris agruma, geranija i lavande još je uvijek na cijeni sve što je domaće pa se tako u sezoni gljiva na prostirkama od paprati mogu naći netom ubrani vrganji po cijeni od 39 eura za kilogram, rumene lisičarke za 28, prekrasni obli maruni za 10 eura, krupne vinogradarske breskve po četiri eura za kilogram..., ali i prve klementine po sedam eura. Kakva bi to francuska tržnica bila bez ponude desetine vrsta sireva čiji se mirisi osjete puno prije no što se približite. Ponudit će vam prodavači u tren oka i da kušate, a ako se namjerite na one razgovorljivije i objasnite da niste Rusi, već iz zemlje podjednako bogate zdravom i domaćom hranom, u tren će se oka stvoriti i boca “vin rouge” kojom ćete nazdraviti. Bez obzira na to što su cijene, gledano iz pozicije vlasnika hrvatskog novčanika, enormno visoke kupujete li hranu pojedinačno, već za 20-tak eura možete u obližnjim restoranima pojesti pravi ručak. 

Puno više od hranjenja 

Uz neizbježne karirane crveno-bijele stolnjake, domaćini u ponudi imaju isključivo dnevne menije – juha od luka u posudi od terakote, domaća tjestenina s plodovima mora i čaša crvenog vina više je nego dovoljan obrok. Francuzi, koliko god uživali u kuhanju u svojim domovima, podjednako njeguju naviku jedenja u “brasseriama”, koje su oko 13 sati prepune. Ručak je za njih puno više od pukog hranjenja, to je vrijeme za razgovor, druženje...     

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije