Puno volje, odvažnosti, predanosti i mašte nosili su u svojim kovčezima Vukovarci Zrinka i Zoran Šesto kad su se početkom 2000-ih vraćali u svoj rodni grad. Dvoje zanesenjaka imalo je viziju turističkog Vukovara. Danas broje osmu godinu svojoj turističkoj agenciji Danubiumtours, inovativni turistički brod-multimedijalni centar im je pred porinućem, a turizam u njihovu gradu već neko vrijeme nije utopija.
Brojem u Vukovaru još uvijek dominiraju posjetitelji koji dolaze zbog nedavne povijesti. Samo za Dan sjećanja grad ugosti između 50.000 i 100.000 jednodnevnih izletnika, ali i ‘klasični’ turisti, s noćenjima, već se broje u desecima tisuća. Vukovar zasad namjernike dočekuje sa samo četiristotinjak postelja. Broj im, međutim, skokovito raste posljednje dvije godine, a rastu i broj noćenja, broj kruzera u luci, broj stranaca u vukovarskim restoranima i okolnim seoskim gospodarstvima koja se bave agroturizmom.
Gosti s riječnih brodova
– Imamo velike ambicije u turizmu. Industrija je manje-više uništena i zapravo se u turizam i ponajviše uzdamo. Već danas naša županija ima respektabilne rezultate u slavonskim razmjerima, a cilj je u idućih sedam godina sa sadašnjih 50.000 turista godišnje doći na čak 300.000 – otkriva Marijan Pavliček, pročelnik Odjela za turizma Vukovarsko-srijemske županije koja upravo završava strategiju razvoja županijskog turizma do 2020.
– U planu je i rast broja turističkih postelja svake godine za 250 te u turizmu godišnje između sto i 150 novih radnih mjesta. Stvari se već neko vrijeme polagano pomiču s mrtve točke, a potencijali našeg kraja su veliki. Recimo, samo ćemo zbog memorijalnih centara, kroz projekt učenja o Domovinskom ratu, uskoro imati 40.000 do 50.000 školaraca godišnje. To će biti jako poticajno za naše gospodarstvo pod uvjetom da se u cijelu priču uključe domaći ugostitelji i agencije – poručuje organizatorima M. Pavliček, napominjući kako županija čini najviše što može da potakne razvoj turizma.
Potpora stiže i od Ministarstva turizma, koje s oko 1,5 milijuna kuna bespovratno potpomaže desetak turističkih projekata na području županije. Ponajveći iznos, oko pola milijuna, izdvojen je iz Fonda za razvoj turizma za uređenje višenamjenske dvorane u putničkom pristaništu Vukovar. S riječnih je kruzera na putu prema Crnom moru, koji komforom nimalo ne zaostaju za velikima prekooceanskima brodovima, već lani Vukovar i okolicu razgledalo gotovo 30.000 gostiju. Vukovarci ne kriju da su im ambicije i u riječnom turizmu veće od sadašnjih rezultata, a multimedijalni brod obitelji Šesto, koji će zaploviti u listopadu, bit će još jedna atrakcija, ali i doprinos viziji turističkog Vukovara.
Najbrojniji su Talijani
Kao i, među ostalim, Muzej vučedolske kulture, koji će sredinom lipnja obići ministar turizma Darko Lorencin u povodu početka unutarnjeg uređenja. Kako god bilo, već sada se, premda su većina turista Hrvati, u Vukovaru čuju svi mogući jezici. Od stranaca su, pritom, najbrojniji gosti sa stranom putovnicom Talijani, Francuzi, Mađari, Slovenci, Austrijanci i posjetitelji iz Bosne i Hercegovine, ali dolaze i Nijemci, Amerikanci, Japanci, Australci... Ovih dana, među ostalima, domaćini očekuju i prve male grupe švedskih turista, koje će slijetati u beogradsku zračnu luku, a za petodnevnog boravka posjetit će i Osijek, Vinkovce te, dakako, Ilok.
Foto: Goran Ferbezar/Pixsell
– U Vukovaru i okolici stvari se mijenjaju. Otvaraju se agroturizmi, otvoren je dvorac grofa Eltza, uskoro očekujem i Muzej vučedolske kulture, grad sad već ima i desetak dobrih restorana... – nabraja Zrinka Šesto, direktorica Danubiumtorusa.
– Od Zagreba je samo nekoliko sati vožnje, a konkurencija je učinila svoje i Vukovar više nije tako skup. Kompletan ručak može se dobiti već za 40 kuna, kava je pet-šest kuna, butelja vina u Iločkim podrumima tridesetak kuna...
>>Zagrebačka puca dovodi turizam i u najzabitija sela
>>Na slavi hrvatskog turizma radit će posebni ambasadori