– U Hrvatskoj posluje 580 slastičarnica i nijedna grana nije u posljednje tri godine toliko propulzivna kao slastičarstvo. Ulaže se u nove pogone i opremu, a od 53 tone domaćih konditorskih proizvoda izvozi se polovica, što je gotovo 118 milijuna dolara prihoda – kazao je Stjepan Odobašić iz izdavačke tvrtke Robinson, organizatora četvrtoga Interslasta, međunarodnoga kongresa o novim trendovima u slastičarstvu koji je u Termama Tuhelj okupio oko 200 sudionika iz 11 zemalja.
Zaštita na razini EU
Mnogo se na njemu razgovaralo i o zaštiti nacionalne slastice, što Hrvatska na europskoj i svjetskoj razini još nema, a najdalje se u tome došlo sa – štruklima. Da je odabir dobar, potvrdili su nam i renomirani slastičarski chefovi iz Italije, Izraela, Češke, Armenije, Japana, Njemačke, Austrije... Oni su na Interslastu demonstrirali najmodernija postignuća u slastičarstvu.
– Štrukli stvarno imaju poseban okus. Još ih nisam radio, ali volio bih naučiti – rekao nam je Federico Anzellotti, koji je vodio radionice ukrašavanja torti šećerom. Štruklima, priznala je, ne može odoljeti ni Jarmila Kozak Marinković iz Daruvara, koja je predstavila češko slastičarstvo dvama kolačima, frgalom i svatovskim kolačićem.
Ide na svjetsko natjecanje
Svoj je recept rado podijelila Nikolina Lončar iz Koprivnice, i to za tortu nazvanu "Čokoladna strast", s kojom je pobijedila na natjecanju "Pastry queen", održanom također na Interslastu. Tom se pobjedom plasirala na svjetsko natjecanje Sigep, koje će se u siječnju održati u talijanskome Riminiju.
>> Hit su deserti u čašicama i kolači sa sladoledom
>> Ne volim ga, ali mi je nakon godinu dana u Argentini jasno da je on jednostavno način života