Koliko su stanovnici poplavom poharane županjske Posavine nezadovoljni tempom obnove, možemo se svakodnevno uvjeriti, ali nezadovoljni su i poljoprivrednici iz tog područja samo što oni manje pričaju, a više rade nastojeći što više sami umanjiti posljedice svibanjske katastrofe. Poljoprivrednik Dražen Petrović iz Račinovaca sa suprugom obrađuje 70 hektara koji su više od mjesec dana bili pod vodom i ove godine nisu imali ni kilograma prinosa.
- Na početku poplave obećavali su nam pomoć, ali kada se voda povukla zaboravili su valjda i ništa od pomoći - samo puste priče od kojih mi nemamo nikakve koristi. Nedavno sam dobio procjenu štete i za ovih naših 70 hektara, šteta je preko milijun kuna, ali nitko nam ne zna reći kada će nam novac biti isplaćen. Uskoro počinje sjetva, a mi nemamo ni sjemena niti novca da bi ga kupili. Na poljima je korov, najviše ambrozija, dva metra visine i to se može uništiti samo teškim traktorima. Nema mi druge jer obećanu pomoć ne mogu dočekati, nego sam traktorom počeo uništavati korov i polovicu zemlje sam priveo koliko toliko normalnim uvjetima. Obećali su da će nam zemlju preorati teškim plugovima jer zemlja je puna pijeska, ali ništa od toga. Bojim se i misliti na početak sjetve jer ovakva zemlja sigurno treba puno više gnojiva i hranjiva nego što te trebala prije poplave. Sve to košta, a mi novaca nemamo - kaže Dražen Petrović pokazujući zakorovljenu zemlju.
>> Podjela pomoći od 4000 kuna izazvala nove prijepore i prigovore među Gunjanima
>> Može li improvizirani nasip kod Gunje izdržati
Ova je poplava stvarno katastrofa. Ali očekivati da Hrvatska pokrije baš sve štete je ipak malo previše. U Gunji su samo dva kučanstva bila osigurana i već su obeštećena. Ni veliki poduzetnici iz Gunje i poplavljene okolice, nisu osigurali svoje poslovanje pa sad čekaju da im Hrvatska plati štetu. A nakon nekoliko tjedana dobili su od Hrvatske poticaj za plaće zaposlenika. Stvarno smo nezasitni.