Hrvatski olimpijski odbor proglasio je najuspješnije u 2010. godini. Blanka Vlašić i Ivica Kostelić zasluženo su, nakon novinarskih, dobili nova priznanja, kao i vaterpolisti.
Ivica mirniji od Janice
Razlika je tek u izboru za najuspješniju žensku ekipu. Prema HOO-u naslov je pripao reprezentaciji u samostrelu (Nikolina Krivanek, Tihana Odlešić, Branka Pereglin) koja je na svjetskom prvenstvu u francuskom gradu Avonu osvojila zlatnu medalju. Košarkašice Gospića, koje su prema mišljenju hrvatskih novinara najbolje u 2010., nisu ni bile nominirane.
Najteže je bilo izabrati trenera godine. U konkurenciji sedmorice vrhunskih trenera izabran je Ante Kostelić.
– Za mene veće nagrade od ove nema. Dobiti priznanje od krovne sportske organizacije vrh je vrhova – rekao je Ante Kostelić.
Izbor za najboljeg trenera bila je možda najteža odluka HOO-a.
– Jest, istina je. Vjerujem da su presudile olimpijske medalje – istaknuo je Ante.
Kako teku pripreme za Sljeme?
– Odlično. Ivica neće kao Janica emotivno proživljavati nastup pred domaćim gledateljima. On je mnogo mirniji. U slalomu puno toga odlučuje i ako se sve posloži, mogli bismo se radovati dobrom rezultatu – istaknuo je Ante.
Hoće li možda postaviti stazu za slalom?
– Ha, ha. Neće mi dati – istkanuo je Ante Kostelić.
Joško Vlašić drugi je u izboru za najboljeg trenera.
– Anti kapa dolje. S obzirom na to da je ovo izbor HOO-a, najviše se vrednuju olimpijske medalje, a Ante je zaslužan za dva Ivičina srebra i tome se nema što prigovoriti. Antin je rad s Ivicom vidljiv, posebice od kada se Janica oprostila od aktivnog skijanja i od kada je sve svoje znanje usmjerio na sina – rekao je Joško Vlašić, otac i trener Blanke Vlašić koji je, zajedno s Bojanom Marinovićem, bio drugi u izboru.
– Već sam 40 godina u sportu i mogu samo reći da smo mala zemlja s velikim rezultatima. Kada pogledam sve te silne medalje koje su naši sportaši osvojili ove godine, moram se naježiti. Tih rezultata ne bi bilo bez vrhunskih trenera, a mi ih imamo. Jer vrhunski rezultati ne postižu se s bezveznjacima. Svi su ti rezultati čudesni i jako dobro znam koliko treba uložiti napora, vremena i odricanja da bi se došlo na vrh – kaže Joško.
Kakva je bila konkurencija, nije ni čudo da je posljednji bio Slaven Bilić.
U izboru najuspješnijeg sportskog para, štafete ili posade najuspješniji je veslački četverac koji je osvojio zlato na SP-u.
– Prvi je put jedan sportski plesni par bio nominiran za tu nagradu. Zoran Plohl i Tatjana Lahvinovič, svjetski doprvaci u latinskoameričkim plesovima, na kraju su treći u izboru, ali se nadamo da će već sljedeće godine, kada osvoje svjetski naslov, biti najbolji – rekao je Nenad Židak, predsjednik Hrvatskog športskog plesnog saveza.
19 nastupa – 19 medalja
Zoran i Tatjana ove su godine nastupili na 19 natjecanja i na svih 19 osvojili su medalje.
Za najveće nade proglašeni su džudašica Barbara Matić te plivač Ivan Capan. Dobitnici nagrade Matija Ljubek su Lino Červar, Janko Goleš, Duško Krstulović, Ive Mustać i Miroslav Poljak. Posebno priznanje HOO-a za iznimna ostvarenja u rukometu dobio je Velimir Kljaić. Nagrada za fair-play pripala je jedriličarima splitskog Labuda
Najbolja sportašica
Blanka Vlašić
Najbolji sportaš
Ivica Kostelić
Najbolja momčad
Vaterpolska reprezentacija
Najbolja djevojčad
Reprezentacija u samostrelu
Najbolji trener
Ante Kostelić
Najbolji sportski par
Veslački četverac
Najveća nada
Barbara Matić i Ivan Capan
O veslačima, u svim tekstovima, tek usput. Svjetski kup sa svim pobjedama, svjetski naslov za U23, europsko seniorsko srebro i šlag sezone svjetski senioeski naslov, nisu vrijedni najboljih. Izmišljena je kategorija \"parovi, štafete, posade\", medijski totalno nezanimljiva, da se predsjednikovomm sportu i ostalim nedodirljivima, gladnim medijskog kolača, ne bi u tanjur mješali neki veslači, kuglači, jedriličar, plesači i i sl. A sponzori onda vele:\"Tko ste vi, gdje ste u medijima....\" Čestitke sportašima, ali novinari...jadno!