Startom u Düsseldorfu danas počinje 104. izdanje najprestižnije biciklističke utrke – Tour de Francea. Favoriti za ukupnu pobjedu su Britanac Chris Froome (Sky), Kolumbijac Nairo Quintana (Movistar) i Španjolac Alberto Contador (Trek-Segafredo), a velika stvar za Hrvatsku je da ćemo na startu imati dvojicu naših biciklista – Varaždinca Kristijana Đuraseka (UAE Team Emirates) i Roberta Kišerlovskog (Katusha).
Do cilja 3540 kilometara
Na ovogodišnjem Touru biciklisti će u 23 dana odvesti 21 etapu te prijeći 3540 kilometara, što je udaljenost od Londona do Jeruzalema. Prosječna brzina na prošlom Touru bila je čak 40,69 kilometara, a slično će biti i na ovogodišnjem. Želi li doći do kraja utrke, svaki biciklist morat će čak 512.000 (90 u minuti) puta okrenuti pedalu. Ukupno će nastupiti 22 momčadi, odnosno 198 biciklista, a svaki od njih ima spremnih po 5-7 bicikala. Nagradni fond Tour de Francea je 4,4 milijuna dolara, pobjednik dobiva 610 tisuća dolara, no po biciklističkom bontonu, taj novac raspodijeli ravnopravno s momčadi. Uz cestu će bicikliste gledati 12 milijuna ljudi, a ispred televizora 3,9 milijardi. Po tome je Tour de France treći najgledaniji sportski događaj na svijetu, odmah iza nogometnog Svjetskog prvenstva i Olimpijskih igara. Tour je treći najgledaniji, ali sigurno najteži. Naime, u 21 etapi svaki od biciklista potrošit će više od 100.000 kalorija!
Nekada pili vino i jeli biftek
Naravno, približno toliko kalorija svaki od biciklista morat će i unijeti u svoj organizam. Ukupno će biciklisti popiti 66.000 bočica vode, a svaki od njih izlučit će toliko znoja da bi 39 puta mogao napuniti vodo kotlić WC-a. Zanimljivo, sve do šezdesetih godina na Touru je bilo dopušteno piti pivo, koje je umanjivalo bol nakon teških etapa. No, poslije je alkohol zabranjen. Danas pak biciklisti često piju coca-colu, u kombinaciji s čokoladicom. To najviše rade na usponima jer ta kombinacija kratkoročno jako podiže energiju.
Maurice Garin, pobjednik iz 1904. godine, u jednom intervjuu otkrio je kako je osvojio taj prvi Tour de France. Bila je to prehrana kojom danas sigurno ne bi uspio.
– Pio sam jako crveno vino, mnogo vruće čokolade, toplog čaja, a često i miks čokolade i šampanjaca. Naravno, jeo sam i goleme, ali zaista goleme količine kotleta – rekao je Garin.