26.02.2018. u 21:53
Hrvatska u skupini sada ima omjer pobjeda i poraza 1-3, ali je najvažnije što je ostala u igri za svjetsku smotru

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija u susretu je 4. kola skupine D prvog kruga kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo koje će se održati u Kini ostvarila prvu pobjedu svladavši u Zadru Nizozemsku s 82-78 (25-13, 19-21, 15-26, 23-18).

Željko Šakić s 22 i Filip Krušlin sa 17 koševa predvodili su Hrvatsku, dok je Thomas van der Mars s 20 ubačaja predvodio Nizozemsku.

Hrvatska - Nizozemska
1/10

Hrvatska je pobjedom protiv Nizozemske zadržala izglede za prolazak u drugi krug kvalifikacija, no nije ispunjen i drugi cilj, a to je bila pobjeda sa sedam ili više koševa razlike s koliko je izgubila u prvom dvoboju ovih momčadi u studenome u Nizozemskoj.

Za razliku od susreta protiv Rumunjske prije tri dana, hrvatski su košarkaši odlično su otvorili dvoboj protiv Nizozemske i već u prvih pet minuta pogodili više trica nego u čitavoj utakmici u petak kada su imali šut za tricu 2-26. S dva dalekometna pogotka Šakića i jednim Krušlina Hrvatska je povela s 11-4, a pred kraj prve četvrtine imala je i najveću prednost od 15 razlike (22-7). Do tog trenutka šut za tricu naših igrača bio je sjajnih 5-6.

Većim tijekom druge četvrtine Hrvatska je održavala prednost između 10 i 14 koševa te se na odmor otišlo s rezultatom 44-34. Nažalost, u trećoj četvrtini dogodio se veliki pad, kako i napadačkoj tako i u obrambenoj fazi igre. Nakon nekoliko promašenih dalekometnih šutova krenulo se u akcije za centre no pokušaji Buve, Planinića i Žorića doslovno su iscurili iz obruča. S druge strane, Nizozemci su povezali po nekoliko pogođenih šutova za tricu i brzih koševa iz protunapada zahvaljujući čemu su stigli u minimalnu 60-59 prednost uoči posljednjih 10 minuta.

Košem Oudendaga na početku posljednjeg dijela Nizozemska je stigla do vodstva 62-59 i pojavila se bojazan kako bi se mogla ponoviti situacija otprije tri dana protiv Rumunjske kada se u drugom poluvremenu pojavila velika nervoza u hrvatskim redovima u neizvjesnoj završnici koja je na kraju rezultirala i porazom.

Ipak, ovoga puta odgovor hrvatskih igrača bio je daleko bolji, tricom Šakića, pogođenim slobodnim bacanjima Krušlina i zakucavanjem Perića poveli su sa 66-62 i preuzeli kontrolu rezultata. Nizozemci su posljednji put zaprijetili kada je Franke pogodio tri slobodna bacanja za 70-69 pet minuta prije kraja, ali tu opasnost otklonili su Šakić i Uljarević s dvije vezane trice za 76-69.

Hrvatska je 40 sekundi prije kraja imala 10 razlike (82-72) i činilo se kako će ostvariti pobjedu s više od sedam razlike s koliko je izgubila u 1. kolu u studenome u Nizozemskoj, no uslijedila je trica Kloofa uz dodatno slobodno bacanje. On je to bacanje promašio, ali je Van der Mars je poentirao za 82-77 nakon skoka u napadu. Uslijedila su dva promašena slobodna bacanja Šakića, Franke je pogodio jedno od dva bacanja za 82-78 da bi Krušlin promašio tricu s kojom je mogao podići prednost na željenih sedam razlike.

U drugom susretu ove skupine igranom u ponedjeljak Italija je u Cluju deklasirala Rumunjsku sa 101-50 (35-12, 12-13, 29-11, 25-14) i time je osigurala prvo mjesto s omjerom pobjeda i poraza 4-0. Rumunjska je druga s 2-2, a Nizozemska i Hrvatska imaju omjer 1-3.

Hrvatska će u preostala dva susreta u skupini igrati tijekom ljeta, 28. lipnja na gostovanju u Italiji, a 1. srpnja također na gostovanju u Rumunjskoj. Sada je jasno da mora pobijediti u barem jednoj od te dvije utakmice kako bi izborila prolazak u drugi krug u koji će se plasirati tri prvoplasirane reprezentacije.

Pobijedili 4 razlike (Kraj)

U kvalifikacijskoj utakmici za SP u Zadru hrvatska košarkaška reprezentacija je pobijedila Nizozemsku s 82:78. Hrvatska u skupini sada ima omjer pobjeda i poraza 1-3, ali je najvažnije što je ostala u igri za svjetsku smotru.

Talijani su razbili Rumunje sa 101:50 i sada imamo otvorenu situaciju. Italija je prva u skupini, a Hrvatska se s Nizozemskom i Rumunjskom bori za drugo mjesto.

Kod nas je najučinkovitiji bio Šakić s 22 koša, a kod Nizozemaca je najbolji bio Van der Mars s 20 koševa.

40'

Nizozemci zabili pet koševa iz jednog napada - 82:77.

39'

Žorić ubacio naša dva koša u nizu - 80:72.

37'

Šakić i Uljarević zabili trice za sedam razlike - 76:69.

36'

U posljednjih pet minuta ulazimo s košem prednosti (70:69).

33'

Krušlin i Perić ponovno su nam donijeli prednost - 66:62.

32'

Napokon je Šakić zabio iz igre. Ubacio je tricu za izjednačenje - 62:62.

31'

Nizozemci vode s tri koša razlike - 59:62.

30'

Šakić zabio dva slobodna bacanja, ali su Nizozemci brzo izveli napad i Slagter je ubacio za dva. Nizozemska u posljednju četvrtinu ulazi s košem prednosti - 60:59.

27'

Hammink je zabio tricu i izjednačio rezultat - 55:55. Čeka nas neizvjesna završnica...

26'

Napokon koš! Krušlin je zabio tricu i prekinuo nizozemski niz - 55:48.

25'

Bez koša smo bili zadnje dvije minute i Nizozemci su se primakli na samo četiri razlike (52:48).

24'

Nizozemci su ponovno napravili mini seriju 0:6 i smanjili našu prednost - 51:44.

23'

Uljarević ibacio tricu za 13 razlike - 51:38. To je deveta trica naših na večerašnjoj utakmici.

21'

Planinić ubacio prve koševe za Hrvatsku u nastavku (46:36).

Poluvrijeme

Nakon prvog poluvremena Hrvatska protiv Nizozemske vodi s 44:34. Najbolji u našoj reprezentaciji su Krušlin s 12 i Šakić s devet koševa. Trice smo gađali osam od 12.

Poluvrijeme
20' (Poluvrijeme)

Krušlin ubacio oba dva slobodna bacanja za deset razlike nakon prvog poluvremena - 44:34

19'

Van der Mars je zabio dva koša za Nizozemce i smanjio našu prednost - 40:31.

16'

Babić je zabio tricu - 40:26

15'

Žorić zabio za dva, Hrvatska ima 13 razlike protiv Nizozemske (34:21)

13'

Buva je nakon sjajne akcije zabio prve koševe u drugoj četvrtini (27:18).

12'

Nizozemci su napravili 0:5, pa je izbornik Skelin pozvao minutu odmora.

10'

Završila je prva četvrtina. Hrvatska vodi protiv Nizozemske s 25:13. Ovo je naša najučinkovitija četvrtina u ovim kvalifikacijama. Hrvatske strijelce predvodi Šakić s devet koševa.

8'

Ide nas trica, sada je precizan bio Babić. Hrvatska vodi s 22:7.

7'

Šakić je zasad odlično raspoložem, dosad je zabio osam koševa (18:7).

6'

Tricu je zabio i Perić - Hrvatska vodi s 14:6.

5'

Tricama Šakića i Krušlina otišli smo na sedam koševa prednosti - 11:4.

3'

Šakić je ubacio prvu tricu, vodimo 5:2

2'

Žorić je ubacio dva slobodna bacanja za 2:2. Prije toga smo upropastili dva napada...

Početak
1' (Početak)

Počela je utakmica. Prvi smo osvojili loptu.

19.59

Izbornik Ivica Skelin za ovu utakmicu pozvao je Domagoja Bošnjaka i Ivana Ramljaka.

19.55

Talijani su razbili Rumunje sa 101:50 i sada imamo otvorenu situaciju, ali prvo moramo pobijediti Nizozemce. Italija je prva u skupini, a Hrvatska se s Nizozemskom i Rumunjskom bori za drugo mjesto.

19.45

Nakon šokantna domaćeg poraza od Rumunjske, najteže je bilo izborniku Ivici Skelinu, teže nego igračima, jer najviše je bilo povika upravo na njegovu stručnost.

– Ovo nisu najljepši dani za mene, no i to je sastavni dio posla u kojem ne teku uvijek med i mlijeko. No, prvi ja, a potom i moji igrači, moramo pronaći snagu unutar sebe.

Kako je hrvatski izbornik najavio večerašnju utakmicu pročitajte OVDJE.

19.30

Dobra večer! Hrvatski košarkaši su porazom od Rumunjske (56:58) zakomplicirali odlazak na SP. Izgubili smo tri susreta, pa u večerašnjoj utakmici protiv Nizozemaca imamo imperativ pobjeda. Lani u studenom izgubili smo u gostima od Nizozemske sa 68:61. Tijek utakmice iz Zadra pratite na portalu Večernjeg lista.