Atlético Madrid, koji je zbog nedostatka novca najavio gašenje, ipak bi mogao opstati poručilo je državno tijelo za upravljanje sportom u Španjolskoj (CSD) nakon izvanrednog sastanka u Madridu.
„Ne želim stvarati lažnu nadu, no svi u rukometu slažu se da bi bilo dobro da Madrid ima rukometni klub“, izjavio je predsjednik CSD-a Miguel Cardenal, na novinskoj konferenciji održanoj navečer nakon hitnog sastanka. Na njemu su prisustvovali predstavnici saveza, lige i igrača.
“Sastat ću se s predsjednikom Atlética da vidim zašto je točno odlučio ugasiti klub“, rekao je. Prvi čovjek Atlética Domingo Díaz Mera Lozano (58) u utorak ujutro objavio je priopćenje o gašenju “zbog poteškoća s kojima se suočava gospodarstvo i koje se odražava na sport“.
„Uz nedostatak sponzora i logistike, moralna podrška grada nije bila dovoljna da opstanemo”, napisao je.
Odluka je iznenadila mnoge, a vijest se pojavila večer prije službene objave. Niti CSD niti španjolski rukometni savez nisu znali što smjera Mera Lozano. “Mi o tome pojma nismo imali. Za zatvaranje Atlética doznali smo iz medija”, rekao je Cardenal. Igrači, uključujući Jakova Gojuna koji je imao ugovor na još dvije godine, u ponedjeljak su dobili obavijest da su slobodni potražiti novi klub.
Predsjednik Atlética ponovo se oglasio rekavši: “Kap koja je prelila čašu bila je odluka ministarstva financija da blokira račun kluba”. Atlético je, naime, dužan 1 milijun eura ministarstvu financija i igračima.
„U posljednje dvije godine uložio sam 4 milijuna eura. Sada sam se umorio, nisam više u mogućnosti ulijevati istu količinu novca“, rekao je Mera Lozano , inače nekretninski poduzetnik.
On je 1999. postao predsjednik Ciudad Reala, kluba iz istoimenog grada udaljenog 200 kilometara od Madrida. Nakon što je ulijevanjem novca od građevinskog biznisa, koji je tada cvjetao u Španjolskoj, od lokalne momčadi iz rodnog mjesta stvorio prvaka Europe, odlučio je obnoviti Atlético Madrid.
Madridski klub, osnovan 1950., našao se 1992. u sličnoj situaciji kao i danas, nakon čega je bio ugašen zbog nedostatka sponzora i odluke istoimenog nogometnog kluba da prestane s financiranjem. Mera Lozano je 2011. preimenovao Ciudad Real i premjestio ga u Madrid vrativši španjolskoj prijestolnici izgubljeni klub.
„To sam bio učinio jer sam vjerovao da ću u glavnom gradu naći sponzore i imati navijače. Nisam došao u Madrid moliti za nešto“, rekao je. Opet se zatim obrušio na ministarstvo financija. „Da nam oni nisu iskopčali pomičnu traku mogli smo nastaviti naprijed”, istaknuo je.
Napomenuo je da su mnogi klubovi u puno goroj situaciji od Atlética i da se španjolski sport u zadnjih 30 godina financirao javnim novcem.
Nakon izvanrednog sastanka u Madridu, sportsko državno tijelo CSD zatražilo je od svih rukometnih klubova da hitno dostave podatke o ekonomskoj situaciji. Donesena je odluka prema kojoj će rukometni klubovi, baš poput nogometnih, dostavljati račune CSD-u svaka tri mjeseca kako se više ne bi ponavljali ovakvi šokovi.
Španjolski rukometni savez kontaktirao je neke klubove druge lige, no još uvijek nikome nije uručio pozivnicu da zamijeni Atlético u prvoj. „Iduće sezone sudjelovat će 16 klubova kako je i bilo predviđeno, a ne 15”, izjavio je predsjednik saveza Francisco Blázquez.
Time je odškrinuo vrata Atléticu, a navijačima u Madridu vratio nadu.
>>Jakov Gojun već u Parizu, Ivano Balić prema Berlinu