Najuspješniji olimpijac svih vremena, američki plivač Michael Phelps (39) već se dugo vremena bori s depresijom. Njegova situacija u jednom je trenutku bila jako ozbiljna, a o tome je progovorila supruga Nicole Phelps koja sa slavnim sportašem ima troje djece. Posebno se zabrinula nakon tragične smrti košarkaša Kobea Bryanta.
– Nakon što je Vanessa izgubila Kobea, stalno sam gledala u Michaela i molila ga: "Možemo li ti pokušati pomoći? Ako ja tebe izgubim, ne znam kako ću dalje" - rekla je Nicole Phelps.
Nicole kaže da joj je najteža spoznaja to što ne može pomoći.
– Ranije sam mislila da ću ga izvesti na pravi put. Mislila sam da mogu biti njegov terapeut. No, naučila sam da ne mogu osjećaje drugih preuzeti na sebe, bez obzira na to koliko se trudila – rekla je Nicole te dodala da i djeca pokušavaju pomoći ocu kada se osjeća loše.
Phelps je ranije priznao da je razmišljao da sam sebi oduzme život.
– Nicole me voli i želi mi pomoći. Želi da mi bude bolje. Ali, i ona se bori sa sobom. Treba joj podrška. Znam da joj je teško – rekao je Phelps.
Phelps je tijekom plivačke karijere osvojio 28 olimpijskih medalja, pri čemu 23 zlata. Osvojio je i 26 zlatnih medalja na svjetskim prvenstvima. No, to je platio mentalnim zdravljem. Posebno mu je bilo teško nakon Olimpijskih igara u Londonu 2012. kada je nekoliko dana bio zaključan u sobi.
– Bilo je trenutaka kada nisam želio biti živ – rekao je svojedobno.
Problemi su započeli već 2004. godine, kada je prvi put osjetio posljedice postolimpijske depresije.
– Rekao bih da je to bilo 2004. godine. Tada sam prvi put iskusio depresiju nakon Olimpijskih igara, znate, nakon tako velikog uzbuđenja – rekao je Phelps za NBC.
– To je kao da dođete do ruba litice i pomislite: 'Super, a što sad? Valjda moram čekati još četiri godine da bih to opet doživio.
Nakon igara 2008. ponovno se suočio s istim osjećajem.
– Godina 2008. donijela mi je drugo iskustvo postolimpijske depresije, jer je teško nositi se s padom nakon što ostvarite nešto što ste cijeli život sanjali.
Danas je njegova situacija s mentalnim zdravljem malo bolja. Kaže da mu lakše kada otvoreno govori o svemu čega se ranije bojao.
Phelps se svijetu predstavio kao 15-godišnjak na Olimpijskim igrama u Sydneyu, 2000. godine kao najmlađi američki plivač u posljednjih 68 godina. Iako tada nije osvojio medalju, to mu je prvo veliko natjecanje bilo veliko iskustvo jer je samo pet mjeseci nakon sydneyskih OI postavio svoj prvi svjetski rekord – na 200 m delfinovim načinom. Imao je tada 15 godina i 9 mjeseci.
Tijekom karijere osvojio je rekordnih 28 olimpijskih medalja, pri čemu i rekordne 23 zlatne olimpijske medalje. S osam zlatnih medalja osvojenih na jednim Olimpijskim igrama postavio je najveće dostignuće koje je na nekim Olimpijskim igrama modernog doba postavio neki športaš. Na svjetskim prvenstvima u plivanju (od 2001. do 2011. godine) osvojio je 26 zlatnih, šest srebrnih i jednu brončanu medalju.