Autori: Vecernji.hr, Hina
JAKO BLIZU

Sara Kolak osvojila četvrto mjesto u Parizu. Medalja joj izmaknula za 28 centimetara

Patiz: Sara Kolak ostala korak do medalje, s hitcem 63.40 završila na ?etvrtom mjestu
BELGA/PIXSELL
10.08.2024. u 20:47
Nova olimpijska pobjednica postala je 26-godišnja Japanka Haruka Kitaguchi koja je u prvoj seriji bacila 65,80 m, što je daljina koju nijedna finalistica više nije uspjela premašiti.

Hrvatska rekorderka u bacanju koplja Sara Kolak osvojila je četvrto mjesto na Olimpijskim igrama u Parizu, gdje je trećoj seriji finala na Stade de Franceu bavila koplje do 63,40 metara.  U tom trenutku to je bilo dovoljno za brončano odličje, ali je nedugo nakon toga u istoj seriji Čehinja Nikola Ogrodnikova bacila 28 cm dalje i tako došla do brončane medalje.

Kolak je još dvaput prebacila 60 metara, 62,31 m u petoj te 63,03 m u šestoj seriji, ali do medalje nije mogla. Šteta što u finalu nije uspjela baciti na razini hica iz kvalifikacija, jer bi tih 64,57 m u ovom finalu donijelo srebrno odličje olimpijskoj pobjednici iz Rio de Janeira 2016.

VEZANI ČLANCI:

Nova olimpijska pobjednica postala je 26-godišnja Japanka Haruka Kitaguchi koja je u prvoj seriji bacila 65,80 m, što je daljina koju nijedna finalistica više nije uspjela premašiti. Tako je aktualna svjetska prvakinja iz Budimpešte tom naslovu dodala i olimpijsko zlato.  Do srebrne medalje stigla je Južnoafrikanka Jo-Ane van Dyk sa 63,93 m.

-
OLIMPIJSKE IGRE, 19:30, PARIZ

Kolak nažalost nije uspjela osvojiti medalju, bacila je 63.03 te je osvojila sjajno četvrto mjesto. Samo 28 centimetara ju je dijelilo do bronce.

U petom pokušaju Kolak je bacila Bacila je Sara 62.41. Imat će još jedan pokušaj za medalju. Ogrodnikova trenutno drži brončanu medalju s 63.68 metara.

Kolak u četvrtoj seriji bacila 58.43. I dalje se nalazi na četvrtom mjestu.

Ogrodnikova bacila je 63.68 metara, Kolak je sada četvrta.

Sara je sjajno bacila 63.40 i popela se na treće mjesto! Bit će to dovoljno za ulazak među najboljih osam.

Kolak mora baciti barem 61.65 metara za mjesto među najboljih osam.

Drugi hitac bio je bolji, 58.82, ali i dalje to nije dovoljno za plasman među najboljih osam. Sara ima još samo jedan pokušaj.

Kolak se nalazi na 12. mjestu. Ako želi ući među najboljih osam morat će baciti preko 60 metara.

Haruka Kitaguchi iz Japana ima vodstvo s hicem od 65.80.

Prema kladionicama Kolak je treća favoritkinja za zlatnu medalju.

PRAVILA

Svih 12 atletičarki bacit će po tri hica, a osam najboljih proći će u iduću fazu, gdje će bacati još triput. Boduje se najbolji rezultat od svih šest hitaca.

Kolak je izvela slab prvi hitac, bacila je samo 57.86 metara pa ide na trenutno posljednje, peto mjesto.

12. Mackenzie Little (Australija) PB 66,27, SB 66,27

Sara Kolak će večeras (19.30 sati) na Stade de Franceu, pred 70.000 gledatelja, nastupiti u finalu bacanja koplja na Olimpijskim igrama u Parizu. Mnogim površnim pratiteljima ta bi vijest trebala biti potpuno očekivana jer je Sara u Rio de Janeiru osvojila olimpijsko zlato 2016. godine, a iste je godine uzela i broncu na Europskom prvenstvu. Godinu poslije, na Svjetskom prvenstvu u Londonu bila je četvrta. Još je bila konkurentna na svjetskom prvenstvu u Dohi 2019. godine kad je bila sedma. I tu nastaje rupa. To joj je bio najbolji plasman u posljednjih pet godina. Promijenila je Sara nekoliko trenera, među ostalima trener joj je bio sjajni norveški bacač koplja Thorkildsen, pa Slovenac Rajher da bi na kraju angažirala dugogodišnjeg dečka Mišela Žeraka, nekadašnjeg slovenskog skijaškog reprezentativca.