Kako bi ublažili posljedice elementarnih nepogoda u studenom lani i veljači ove godine, Vlada je na jučerašnjoj sjednici odlučila ukupno četiri milijuna kuna uplatiti oštećenim gradovima i općinama.
Nezakonit proračun?
U Karlovačku županiju; Karlovac, Ogulin, te Vojnić, Lasinja, Josipdol, Tounj, Plaški i Saborsko dobit će ukupno 930.825 kuna. Najviše Karlovac 801.531 kuna, Vojnić 75.238 kuna, dok će najmanje dobiti Saborsko, svega 204 kune.
Grad je, upravo radi šteta od poplava, u proračunu za ovu godinu ostavio 22 milijuna kuna, za koje je Vlada tražila da im vrati.
– Imamo li stoga nezakonit proračun, jer zapravo nemamo dozvolu za trošenje tih milijuna. Hoće li zato gradonačelnik Damir Jelić završiti u Remetincu - pitala je Snježana Kirinić, laburistica na jučerašnjoj sjednici Gradskog vijeća.
Jelić tvrdi kako bi, po toj logici, puno gradonačelnika, posebno prvi čovjek Osijeka koji je taj novac i potrošio, mogli završiti u zatvoru.
– Poslali smo zahtjev Vladi u kojemu ih molimo da nam novac ostave kako bismo mogli ublažiti posljedice poplava - dodao je Jelić i poručio da je van zakona i to što nisu dobili smjernice za izradu proračuna, što su od ministarstva trebali dobiti još u ljeti.
Pročelnica za financije Lidija Malović kazala je kako će novac vratiti ukoliko će morati, a zamjenica Marina Kolaković zamolila oporbu da podrži rebalans proračuna u kojem je i 22 milijuna kuna, kako bi zahtjev Grada imao dodatan značaj.
No, oporba je glasala protiv rebalansa, uz napomenu da jesu za to da država ostaviti 22 milijuna kuna Karlovcu.
Oporbi je bio sporan i iznos koji je Vodovod i kanalizacija isplatila Krešimiru Vebleu, autoru ISPE za odlazak iz tvrtke.
Sporna im isplata ViK-a
Nikola Badovinac tvrdi da je to previše, dok Davor Petračić smatra da je Veble otjeran. Ivan Mrzljak, direktor Vodovoda, kazao je da je Veble sam podnio zahtjev za prijevremenom mirovinom, te da je ugovor odobrio NO tvrtke, a K. Veble ga potpisao.