Kosci za kosce

Pravilnom košnjom štiti se ugrožena ptičja vrsta

'kosci02_bo1_sis_020810'
Foto: ''
1/3
03.08.2010.
u 05:50

Cilj je manifestacije bila edukacija poljoprivrednika radi očuvanja staništa ugrožene ptice, kosca, koja se gnijezdi na livadama uz vlažna staništa.

Suradnjom susjednih općina, Martinske Vesi iz Sisačko-moslavačke županije i općine Orle iz Zagrebačke županije, te Javne ustanove Zeleni prsten Zagrebačke županije i Središnjeg saveza uzgajivača konja hrvatski posavac, održana je druga manifestacija Kosci za kosce na području Odranskog polja - staništa ugrožene ptice kosac. Cilj je očuvanje jedne od najugroženijih ptica Europe - kosca, koja se gnijezdi na livadama uz vlažna staništa, kao i edukacija lokalnog stanovništva o načinu i terminu košnje prilagođenom toj vrsti.

Više stotina sudionika i gostiju okupilo se u Jezeru Posavskom kod Martinske Vesi, odakle su se zapregama makadamskim putem uputili na livadu košanicu na granici dviju županija. Članovi KUD-a Veleševec i stariji mještani pokazali su kako se pravilno kosi ručnom kosom, a članice su "zubljale" travu iza kosaca. U košnji su se mogli okušati i gosti, što su, uz ostale, isprobali saborska zastupnica Marijana Petir i državni tajnik MT-a Željko Lenart. Na kraju je priređeno i natjecanje u košnji u tri kategorije, a ukupnu pobjedu odnio je iskusni Imbro Požgajec.

– Ovom manifestacijom označava se početak kasnije košnje livada košanica, da bi kosac stigao podignuti svoje mlade. Da nije bilo tradicionalnog načina košnje i života na hrvatskom selu, ne bi bila tako bogata biološka raznolikost. Ova je manifestacija spoj prirodnog i povijesno-kulturnog bogatstva gornje Posavine i Turopolja i zaslužuje svoje mjesto u turističkoj ponudi Hrvatske – rekla je ravnateljica JU ZGŽ Martina Glasnović Horvat.

– Manifestacijom Kosci za kosce želimo upozoriti na povezanost očuvanja prirodnih staništa kosca i bioraznolikosti s tradicionalnim seoskim načinom života koji čini kulturno-povijesni identitet hrvatskog sela. Odransko polje još sadrži očuvane ekstenzivne vlažne travnjake na relativno velikoj površini, a ovdje u Posavini i Turopolju još uvijek postoji interes lokalnoga stanovništva za održavanjem stočarstva, u sklopu kojega se čuvaju i naše autohtone pasmine – naglasila je saborska zastupnica Marijana Petir.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije