Papa Franjo:

Odjednom, otkad sam papa, svi govore da su moji prijatelji

papa Franjo
Foto: Reuters/PIXSELL
15.09.2015.
u 20:00

Slabost ljudi - Potpirujemo kulturu neprijateljstva, od ogovaranja na poslu do ratova

Osjetio sam da su me oni koji su se predstavljali kao moji prijatelji, a nisam ih vidio više od jednom ili dvaput u životu, iskoristili – kazao je papa Franjo u razgovoru objavljenom u nedjelju 13. rujna na argentinskoj radijskoj postaji FM Millenium.

Ponašanje koje boli

U razgovoru koji je trajao oko jedan sat papa je naglasio da ga boli takvo ponašanje, a razgovarao je sa svojim prijateljem Marcelom Figueroaom, prezbiterom s kojim se upoznao prije 15 godina kad je bio ravnatelj društva Bibliche Argentine. – Nikada nisam imao toliko “prijatelja” kao sada. Svi su papini prijatelji. Prijateljstvo je, međutim, nešto sveto. Biblija kaže: “Imaj jednog ili dva prijatelja”. Prije negoli se nekog počne smatrati prijateljem, potrebno je ostaviti vremenu da ga stavi pred iskušenje kako bi se vidjelo kako će reagirati – kazao je papa Franjo dodajući da “mnogi prijateljstvo žive zbog koristi”.

– Prijateljstvo je praćenje života druge osobe – objasnio je Franjo i dodao da prijateljstva ne trebaju biti eksplicitna, ona se jednostavno događaju i zatim njeguju. Potrebno je razlikovati prijateljstvo od ostalih oblika odnosa među ljudima, primjerice od odnosa s kolegama na poslu. Ako je riječ o prijateljstvu, i nakon što prođu mjeseci i godine da se prijatelji nisu vidjeli, kada se opet nađu, nastavljaju tamo gdje su stali, bez osjećaja koliko je vremena proteklo – objasnio je papa.

– Mi, ljudi, zbog našeg grijeha i naše slabosti, potpirujemo kulturu neprijateljstva. Od ratova do ogovaranja u susjedstvu ili na poslu. Jedan drugoga ponižavamo, klevećemo ili ogovaramo s velikom slobodom, kao da je to najnormalnija stvar na svijetu i bez obzira na to je li točno ili ne ono što se govori, a to se čini samo da bi se došlo do nekog moćnijeg mjesta ili nečega drugog – objasnio je papa Franjo. Naglasio je da je pred tom tendencijom neprijateljstava potrebno poticati „društveno prijateljstvo, koje se naziva kulturom susreta“. Kazao je i da se ljudima sviđa uloga sudaca, ali i da je jedini sudac Bog.

Boga pretvaraju u idola

Zatim je govorio o međuvjerskom dijalogu i tome da svaka vjera ima svoju „grupicu fundamentalista” čiji je “posao” uništavati zbog neke ideje, a ne zbog realnosti: – Ti fundamentalisti udaljuju boga od svoga naroda i pretvaraju ga u ideologiju, pa uime toga ideološkog boga ubijaju, napadaju, uništavaju, kleveću. Kako bi bili praktičniji, pretvaraju boga u idola.

Dodao je da se današnje transverzalno mračnjaštvo zatvara u ideologije i gradi zidove koji sprečavaju susrete, podižu se zidovi umjesto mostovi i sprečava prijateljstvo među narodima. Govorio i o odnosu s vjernicima naglasivši kako se ima potrebu približiti ljudima jer mu iznose svoje grijehe i boli. Dodao je da tako prima sve, a to mu daje osjećaj da je živ te da bi svi svećenici morali raditi na taj način. Oni bi trebali biti mostovi, zbog toga se nazivaju „pontefici“ (iz latinskog pontifex, što proizlazi iz „pontem facere“, a što znači graditi mostove pr. s. t.).

– Dok grlim ljude, mene grli Isus. Kada se neki svećenik izolira u svoje hijerarhijsko ili legalističko ili vladarsko stajalište (kada kažem svećenik, mislim i na biskupa, papu...), dakle kada se udaljuje, na neki se način susreće s onima kojima Isus posvećuje cijelo 23. poglavlje Evanđelja po Mateju. S farizejima, licemjerima i legalistima koji su se osjećali kao da su oni pravi, čisti – rekao je papa. Govorio je i o odnosu čovjeka prema okolišu i kazao kako, nažalost, čovjek nije uvijek prijatelj stvorenoga jer prirodu tretira kao najgoreg neprijatelja, iskorištava je i osjeća se njezinim vlasnikom, a ne zaštitnikom. Kazao je da se prisjeća izjave jednog važnog svjetskog političara koji je kazao kako se ne treba brinuti o stvorenome radi formiranja boljeg svijeta za našu djecu jer njega neće biti.

– Nastavimo li mi tim ritmom, uistinu ga neće biti. Tu je riječ o zaštiti stvorenog za sadašnji trenutak. Mi se nalazimo pred nepovratnim i to je tragično. S druge strane nije nepobjediva (ta nepravda, pr. a.) jer i, kada bi se katastrofa dogodila, ja vjerujem u novu zemlju i u nova neba – kazao je Franjo.

>>Papa Franjo turistima otvorio papinsku palaču u Castelgandolfu

>>Nikolić: Mislim da će papa čekati rezultate komisije

Komentara 13

KR
Krasimir
20:06 15.09.2015.

cudno mi je i da kao papa ne govorite nista sto bi izraelsku okupaciju i ubijanje palestinske djece sprijecilo, ako ne vi kao papa kako ce onaj katolik to prije vas....naravno djeca su djeca bez obzira cija

MA
Malenkost
20:35 15.09.2015.

U ime oca i sina i duha svetog !! al mi se cini da je on ipak trun vanka normale. Asti ga di se culjaju vatikanski zidovi i veltrine i kantunali ka cuju sto sve Vranjo parla. Mogli bi ga botu i kanit. Ma cila vatikanska lakadina ima nove kolure. Svore i Vratri su u afanu. Vranjeka nema balancu i krika kako on oce. I kad se ne nadas on upeska karika na samoj ultimi al nedaje mote. Bit ce snjin uvik belaja.

ZH
zlatko.harapin53
21:33 15.09.2015.

To je normalna i svakodnevna pojava u nas ljudi. Dok si globalno poznat i enormno bogat, prijatelja koliko hoćeš. A tek ako si Papa!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije