Novi europski povjerenik za susjedstvo i pregovore o proširenju Johannes Hahn stigao je danas u Beograd, simbolično birajući zemlju kandidatkinju Srbiju za svoje prvo putovanje na dužnosti na kojoj za proklamirani cilj ima održavati pregovore na životu, ali nikoga zapravo ne pustiti u članstvo EU u sljedećih pet godina. U Beograd je doletio s dvije poruke. – Želim podržati put Srbije ka EU – napisao je na Twitteru, ali u intervjuu Večernjim novostima bio je puno ozbiljniji i stroži: "Sankcije Rusiji su obveza Srbije".
Vučić: Ovo je važan dan
– Imam razumijevanje za povijesne veze između Srbije i Rusije i ne prisiljavamo Beograd da napravi jednostavan izbor – rekao je Hahn u tom intervjuu. – Ali, Srbija se pravno obvezala, u okviru pristupnih pregovora, da postupno usuglasi svoje stavove s EU o teškim pitanjima kao što su sankcije Rusiji. Očekujemo od Beograda da ispoštuje ovu obvezu – dodao je.
Ipak, nakon sastanaka s premijerom Aleksandrom Vučićem i predsjednikom Tomislavom Nikolićem, povjerenik Hahn je rekao da zasad "nema pritisaka" na Srbiju oko zahtjeva "da se u potpunosti uskladi s europskom vanjskom politikom" prema Rusiji.
– Srbija vodi politiku u interesu građana. Naš strateški cilj je put u EU, ali nećemo uvoditi sankcije Rusiji i poštujemo ukrajinski teritorijalni integritet – rekao je premijer Vučić na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s Hahnom. Na njoj je otkrio kako je Srbija postigla dogovor s MMF-om koji će joj pomoći da stabilizira javne financije.
– Poslije godina nediscipline i neuspjeha, Srbija je postigla sporazum s MMF-om. Ovo je važan dan za našu zemlju jer je donesen ekonomski plan koji će podržati cijeli svijet – rekao je premijer Vučić. MMF i Srbija ulaze u trogodišnji aranžman "iz predostrožnosti", koji predviđa mogućnost povlačenja oko milijardu dolara kredita ako Srbiji zatreba taj novac.
No, Vučiću bi sporazum s MMF-om i signali podrške koji mu stižu iz Europske komisije mogli pomoći da provede bolne reforme.
Srbija je dobila zeleno svjetlo Europske unije za početak pregovora 17. prosinca 2013., ali sada je vrlo izgledno da će proći puna godina dana bez otvaranja ijednog od 35 pregovaračkog poglavlja.
Ključno poglavlje – Kosovo
Dosad je završen tzv. screening za većinu poglavlja, neka poput poglavlja 32. o financijskoj kontroli potpuno su spremna za otvaranje, no kako je nakon ulaska Hrvatske u Europskoj komisiji postavljen novi standard, prema kojemu se u pregovorima najteža poglavlja otvaraju prva i zatvaraju posljednja, tako Njemačka traži da Srbija prvo otvori najteža poglavlja 23 i 35. Ovo posljednje bit će najteže poglavlje za Srbiju (iako nosi bezazleni naslov "ostala pitanja") jer će kroz njega Beograd pregovarati o sve većoj normalizaciji odnosa s Kosovom, koje Srbija ne priznaje, ali bi kroz poglavlje 35. mogla biti prisiljena na praktično priznanje.
Izvori bliski srbijanskoj vladi tvrde da je otvaranje poglavlja 35. vrlo komplicirano jer u Prištini traju pregovori o sastavljanju nove vlade pa da to navodno usporava Srbiju u pregovorima s EU. No, u Bruxellesu se neslužbeno može čuti da tom argumentu najmanje vjeruje Njemačka, koja je najvažnija država i u EU, a sve više i na Zapadnom Balkanu.
>> EU: Srbija mora uvesti Rusiji sankcije ili zastoj pristupnih pregovora
Duet Vucic-Nikolic za naseg Milovanovica i Josipovica su Cilska Salitra!!....Campios Liga!!....Decki imaju Kicmu!!..ovi nasi jos kopaju i nogama i rukama da udu ponovo u jugu,a proslo vec25 godina kako je pao berlinski zid i komunizam......i jos se bore za drugi mandat.....otvori se zemljo!!