Svaki deseti stanovnik Zemlje do 2050. godine mogao bi biti slijep, a čak polovica sveukupne populacije mogla bi se suočiti s kratkovidnošću, objavili su znanstvenici sa Brien Holden Vision Instituta koji djeluje na Sveučilištu New South Wales u Australiji u suradnji sa Singapurskim institutom za istraživanje očiju.
Kako se navodi u studiji objavljenoj u časopisu Ophtalmology, znanstvenici upozoravaju kako su potrebne hitne mjere da bi se što prije spriječilo širenje miopije, problema vida uzrokovanog “predugim” okom, što znači da je udaljenost između rožnice i mrežnice prevelika. U takvim slučajevima slika se formira ispred mrežnice pa oboljeli imaju problema s gledanjem predmeta na većoj udaljenosti, a ne bližih. Što je osoba kratkovidnija ,više se mora približiti objektu da bi vidjela jasnije.
Istraživanje je pokazalo rapidan rast broja oboljelih od miopije diljem svijeta pa je tako prije šesnaest godina problem s kratkovidnošću imalo 1,2 milijarde ljudi, dok procjene govore kako će ih do 2050. godine biti čak 5 milijardi. Studija otkriva i kako se broj oboljelih razlikuje i u različitim dijelovima svijeta. Najmanje problema s miopijom imaju ljudi u Africi, dok ih je najveći broj u istočnoj i jugoistočnoj Aziji te Sjevernoj Americi.
>> Udaljite djecu od ekrana! Evo zašto bi trebali biti vani najmanje 40 minuta na dan
>> Ovo sigurno niste znali o vašim očima
Netko bi trebao odgovarati zbog ovako neutemeljenig članaka nazovi novinara. Stvarno danas svatko može pisati što želi, bez odgovornosti za napisano...