'IZVANZEMALJCI BI NAM SE SMIJALI'

Metrolozi popravljaju osnovne mjerne jedinice: Dobit ćemo novi kilogram!

I ova silicijeva kugla bila je svojedobno predložena za definiciju kilograma
Foto: Julian Stratenschulte/DPA/Pixsell
03.11.2016.
u 08:59

Trenutačno se točan iznos jednog kilograma određuje prema metalnom cilindru starom 137 godina, ali njegova masa nije stalna

Sustav mjernih jedinica uskoro će doživjeti fundamentalne promjene, piše Science News.

Trenutačno se, na primjer, točan iznos jednog kilograma određuje prema metalnom cilindru starom 137 godina koji se čuva u Parizu. Problem je u tome što masa tog predmeta nije stalna, na što mogu utjecati ogrebotine ili prljavština koja se skuplja na njegovoj površini. To je ozbiljna poteškoća uzme li se u obzir da se po tom cilindru određuje masa tisuća drugih predmeta.

Kako bi se problem riješio, metrolozi, znanstvenici specijalizirani za mjerenje, odlučili su unaprijediti sustav. Uskoro će tako za kalibraciju alata za mjerenje koristiti osnovne konstante prirode, kao što su brzina svjetlosti, naboj elektrona i slično. Pariški cilindar planiraju odbaciti 2018. godine.

– Kada bi ljudi stupili u kontakt s izvanzemaljcima i s njima usporedili sustave mjerenja, bili bismo ismijani diljem galaksije! – zorno je dočarao problem fizičar Stephan Schlamminger. 

Kilogram nije jedina jedinica koja znanstvenicima zadaje glavobolje. To su i kelvin, jedinica za temperaturu, amper, jedinica za jakost električne struje... Metrolozi su se već riješili jednog umjetnog standarda za mjerenje – ploče od platine i iridija koja je određivala točnu dužinu jednog metra.

>> Bermudski trokut? Znanstvenici tvrde da su za sve krivi vjetrovi iz posebnih oblaka

>> Misteriozni oblak sudarit će se s Mliječnom stazom, evo što će se tada dogoditi

Komentara 10

Avatar Joco Udmanić
Joco Udmanić
11:11 03.11.2016.

Kilogram u Konzumu i kilogram u Kauflandu nisu isti.Kilowat e.energije,koju mi isporučuje HEP i kilowat na mom mjernom brojilu,nisu isti,kod mene je uvjek više.To su HR mjerne jedinice.

Avatar Honduras
Honduras
11:38 03.11.2016.

"Problem je u tome što masa tog predmeta nije stalna, na što mogu utjecati ogrebotine ili prljavština koja se skuplja na njegovoj površini." - zaista besmisleno - kakve ogrebotine? kakva prljavština??? pa ne drže ga na zemljanom podu u nekoj garaži... stoji pod ključem u klimatiziranoj vitrini iza debelog stakla, i nitko ga godinama ne dotakne...

KE
kentie
12:00 03.11.2016.

Hahaha...zanimljivo, vrlo zanimljivo, pače jako uzbudljivo i intrigantno. elem institut za mjerne jedince u Sevresu kraj Pariza upravo je i osnovan s nakanom, svrhom i namjerom da se uvedu osnovne mjerne jedinice prvenstveno za masu i duljinu jer to su osnovni parametri u robnoj razmjeni koja je u to vrijeme poprimila svjetske razmjere. Naime garancija tih mjernih jedinica je bila stabilnost i nepromjenjivost etalona tih jedinica jednom za svagda. Drugo, cijeli francuski sustav se bazira na dekadskom sistemu što pojednostavljuje pretvorbu osnovne mjere na manje ili veće jedinice. I sad društvo, novomjernika oliti novih fizičara, rastura jedinstvo tih jedinica uspostavlja neke nove parametre izmjere etalona, samo čega, npr. glede metra, jel to gustoća sinusoidalnog vala iz elektrike ili broj gustoća u vidljivom dijelu spektra elektromagnetskog vala. Glede kilograma kao jedinice mase, što je bazni parametar, jel to jačina gravitacije crne rupe kao krajnjeg apsoluta svijeta ili što. Jedina, ali jedina jedinica koja je u metarskom sustavu nesporna i pouzdana je stupanj kelvina. Što to znači? Kad se kaže nula stupnjeva kelvina, onda je to apsolutna nula di je gibanje fizičkog tijela jednaka nuli oliti očima i ušima svih relativističkih promatrača u contiuum prostoru se ne miče s mjesta promatranja. Pored toga jedinica vremena "sekunda" definirana je klikom metronoma bilo u jednu ili drugu stranu. Sve ostalo je vrlo relativno i spontano kako vidimo iz okreta i pokreta novovijekih metronoma u institutu u Sevresu. Živi bili pa vidli kaj bu se to desilo u dobrom starom SI-sustavu i koliko bu i u kojoj magnitudi uzdrmani temelji mjernih sustava. To bu pravi lom, prolom i brodolom u nauci, tehnici i ekonomiji.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije