Sustav mjernih jedinica uskoro će doživjeti fundamentalne promjene, piše Science News.
Trenutačno se, na primjer, točan iznos jednog kilograma određuje prema metalnom cilindru starom 137 godina koji se čuva u Parizu. Problem je u tome što masa tog predmeta nije stalna, na što mogu utjecati ogrebotine ili prljavština koja se skuplja na njegovoj površini. To je ozbiljna poteškoća uzme li se u obzir da se po tom cilindru određuje masa tisuća drugih predmeta.
Kako bi se problem riješio, metrolozi, znanstvenici specijalizirani za mjerenje, odlučili su unaprijediti sustav. Uskoro će tako za kalibraciju alata za mjerenje koristiti osnovne konstante prirode, kao što su brzina svjetlosti, naboj elektrona i slično. Pariški cilindar planiraju odbaciti 2018. godine.
– Kada bi ljudi stupili u kontakt s izvanzemaljcima i s njima usporedili sustave mjerenja, bili bismo ismijani diljem galaksije! – zorno je dočarao problem fizičar Stephan Schlamminger.
Kilogram nije jedina jedinica koja znanstvenicima zadaje glavobolje. To su i kelvin, jedinica za temperaturu, amper, jedinica za jakost električne struje... Metrolozi su se već riješili jednog umjetnog standarda za mjerenje – ploče od platine i iridija koja je određivala točnu dužinu jednog metra.
>> Bermudski trokut? Znanstvenici tvrde da su za sve krivi vjetrovi iz posebnih oblaka
>> Misteriozni oblak sudarit će se s Mliječnom stazom, evo što će se tada dogoditi
Kilogram u Konzumu i kilogram u Kauflandu nisu isti.Kilowat e.energije,koju mi isporučuje HEP i kilowat na mom mjernom brojilu,nisu isti,kod mene je uvjek više.To su HR mjerne jedinice.