Širenje koronavirusa

Znanstvenici došli do novog otkrića oko nošenja maski. Dali jasne odgovore o tome koliko štite

Zagreb: Građani sve više nose maske na otvorenom zbog sve većeg broja zaraženih
Foto: Marko Lukunic/PIXSELL
1/5
24.12.2020.
u 07:22

Autori studije kažu da su kapljice koje se poput projektila izbacuju kada se govori ili kašlje, te potom zbog gravitacije padaju na tlo, glavni pokretač transmisije virusa Sars-CoV-2

Maske za lice smanjuju za 99,9 posto rizik širenja velikih kapljica povezanih s opasnošću širenja koronavirusa kada čovjek govori ili kašlje, pokazala je studija čije su rezultate znanstvenici objavili u srijedu. Žena u uspravnom položaju udaljena dva metra od muškarca koji kašlje bez maske izložena je 10.000 puta više širenju kapljica koje potencijalno nose virus, izvijestili su u časopisu Royal Society Open Science.

"Nema nikakve sumnje da maske za lice mogu značajno smanjiti disperziju kapljica koje potencijalno nose virus", rekao je za France presse glavni autor studije Ignazio Maria Viola, stručnjak za dinamiku fluida na Sveučilištu u Edinburghu.

Autori studije kažu da su kapljice koje se poput projektila izbacuju kada se govori ili kašlje, te potom zbog gravitacije padaju na tlo, glavni pokretač transmisije virusa Sars-CoV-2. Manje, finije kapljice, koje čine aerosol, mogu ostati u zraku dulje razdoblje i predstavljaju rizik, posebno u zatvorenim slabo prozračivanim prostorima, bez struje zraka i kada ljudi ne nose maske ili ih nose na pogrešan način, ispod nosa.

Video: Plenković, Beroš i Capak o nacionalnom planu cijepljenja

"Stalno izdišemo čitavu paletu kapljica, od mikro razine do one od milimetra" a neke padaju na tlo brže od drugih, ovisno o temperaturi, vlažnosti a posebno struji zraka, dodaje znanstvenik. Studija se koncentrirala na čestice od više od 170 mikrona u promjeru,  oko dva do četiri puta veće od ljudske vlasi kose. Čestice aerosola manje su od 20 do 30 mikrona.

"U našoj studiji, za veće kapljice koje smo mjerili, govorimo o smanjenju od 99,9 posto", naglašava  Ignazio Maria Viola.

Univerzalno nošenje maski smanjilo bi broj mrtvih u svijetu za 40.000 do 1. travnja, objavio je institut za zdravstvenu metriku i procjene iz Seattlea u Washingtonu. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti iz Washingtona kaže da maske ne blokiraju efikasno samo veće kapljice, već mogu također blokirati i fine kapljice i čestice, koje obično opisujemo kao aerosol, prenosi AFP.

Virus SARS-CoV-2 koji izaziva koronavirusnu bolest covid 19 promjera je oko 0,1 mikrona.

Ključne riječi

Komentara 20

Avatar @promatrač
@promatrač
08:15 24.12.2020.

Njemački tjednik Fokus: Više od 5000 zaraženih Sars-CoV-2 u Njemačkoj trenutno treba intenzivnu medicinsku njegu. “50 posto umire od intubacije. Pulmolog Thomas Voshaar: "Rano umjetna ventilacija najveća je pogreška u borbi protiv korone" Činjenica je da u Njemačkoj pružamo umjetnotno disanje pacijentima Covid-19 daleko prerano ", kaže Voshaar. Umjetna ventilacija važna je mjera koja spašava život ozbiljno bolesnih i ozlijeđenih koji više ne mogu samostalno disati, ali za mnoge pacijente s Covid 19 nema indikacije za to. Još gore: Intubacija izuzetno povećava smrtnost oboljelih. "50 posto invazivnih ventilacijskih bolesnika Covid-19 umire. To je jasan znak da moramo krenuti drugim putem u medicini ", apelira Voshaar na svoje kolege. (...)"

Avatar NasaPosla
NasaPosla
08:53 24.12.2020.

Studija? Pa elementarno poznavanje fizike, biologije i matematike je dovoljno za to što se spoznalo ovom studijom.

CA
car100
09:37 24.12.2020.

"kapljice koje se poput projektila izbacuju kada se govori ili kašlje, te potom zbog gravitacije padaju na tlo, glavni pokretač transmisije virusa" - koliko znam govorimo i kašljemo kroz usta, a ne kroz nos. Zašto onda trebamo nositi maske i preko nosa i disati nečisti zrak ???? U kojem je puno veći udio CO2 i raznih virusa i bakterija nego u zraku iz okoline ...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije