Europski dužnosnici pozdravili su pozitivan ishod slovenskoga referenduma o Sporazumu o arbitraži granice koji su potpisale hrvatska i slovenska vlada.
- To je važan korak naprijed - rekao je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Durao Barroso.
- Radujemo se konačnome rješenju toga spora. Rješavanje toga dvostranoga pitanja važan je znak za područje i za odnose između Slovenije i Hrvatske – naglasio je Barroso.
Joseph Daul, predsjednik europarlamentarne frakcije Europske pučke stranke (EPP) kojoj pripadaju hrvatska premijerka Kosor i slovenski oporbeni čelnik Janša, upozorio je, međutim, u priopćenju, koje kao da je pisano da zadovolji oba stranačka čelnika, da ishod referenduma “jasno pokazuje da je slovenski narod podijeljen o tome temeljnome pitanju i vlada to mora uzeti u obzir”.
- Istodobno ovaj pozitivan ishod otvara vrata daljnjemu razgovoru između dviju strana na temelju sporazuma postignutoga prošloga rujna, koji omogućuje međunarodnu arbitražu o zemaljskim i morskim granicama - dodao je Daul i “izrazio želju da se pitanje granice među dvjema zemljama posve riješi prije ulaska Hrvatske u EU 2012. godine”.
Predsjednik izaslanstva Europskoga parlamenta u Zajedničkome parlamentarnome odboru EU i Hrvatske Gunnar Hökmark, također iz EPP-a, rekao je, pak da je “ratifikacija primjer čitavoj jugoistočnoj Europi da se međususjedske razmirice mogu riješiti ako vođe imaju za to političku volju”.
- U vrijeme kada se većina zapadnobalkanskih zemalja izbjegava suočiti s ozbiljnim preprekama na putu u članstvo u EU, Hrvatska postavlja dobar uzor – izjavio je Hökmark i naglasio da “EP želi da se Hrvatska pridruži Uniji u 2012.”. Podsjetio je, međutim, da “ključna pitanja, poput izostanka poboljšanja suradnje s ICTY-jem i osjetljivo pitanje državnih potpora hrvatskim brodogradilištima tek treba riješiti”.
Ishod referenduma u Sloveniji pozitivan je razvoj ne samo za odnose među dvjema zemljama, nego i za suradnju u čitavome zapadnobalkanskome području te daje novi poticaj pristupnim pregovorima EU s Hrvatskom”. Rekao je to predsjednik Europskoga parlamenta Jerzy Buzek (EPP), dodavši da je “radosno dočekao ohrabrujuću vijest iz Slovenije”
- Slovenski narod donio je vrlo mudru odluku o pitanu granice, pa se konačno rješenje toga pitanja bliži. Slovenija i Hrvatska pokazale su da se zajedničko rješenje, pa i kada se postigne kroz duge i teške pregovore, isplati. To postavlja važan povijesni precedent. Kada se Hrvatska jednom priključi EU-u, Slovenci i Hrvati živjet će i raditi zajedno pod istim europskim krovom i granice će tada imati mnogo manju važnost – napomenuo je Buzek.
Predsjednik Europskoga vijeća Herman van Rompuy je, u telefonskome razgovoru sa slovenskim premijerom Borutom Pahorom, čestitavši mu na ishodu referenduma, ustvrdio da je “to izvrstan ishod za Sloveniju, za Hrvatsku i za postojanost čitava područja”.
- To također služi za uzor čitavome području, da se dvostrana pitanja mogu i trebaju riješiti u europskome duhu - nagasio je Van Rompuy, dodavši da će “početkom srpnja, a i kasnije najesen, posjetiti zapadni Balkan”.
Spindelegger: Slovensko "ja" ima znakovito pozitivno djelovanje za cijeli Zapadni Balkan
- To je pobjeda snaga budućnosti u Sloveniji. Slovenija i Hrvatska su time učinili veliki korak u približavanju konačnom rješenju graničnog prijepora, koji godinama opterećuje odnose dviju država - rekao je austrijski ministar vanjskih poslova Michael Spindelegger pozdravivši pozitivan ishod nedjeljnog referenduma u Sloveniji o arbitražnom sporazumu s Hrvatskom, stoji u izvješću austrijskog Ministarstva vanjskih poslova.
- Rezultat referenduma otklonio je kamen spoticanja na hrvatskom putu u Europsku uniju. Time je obojici partnera uspjelo, raspravljanja, koji su djelomično vođena vrlo emocionalno, okončati vlastitom snagom i demokratskim sredstvima putem pregovora - dodao je austrijski šef diplomacije poručivši:
- To bi trebao biti znakoviti pozitivni signal svim zemljama Zapadnog Balkana, gdje postoji još čitav niz otvorenih međudržavnih problema.
Svi austrijski mediji izvijestili su u ponedjeljak o tijesnoj pobjedi od 51,5 posto glasova zagovornika arbitražnog sporazuma na nedjeljnom referendumu u Sloveniji, uz komentar da to praktički znači da je nakon gotovo dva desetljeća zacrtan put za rješenje graničnog prijepora između Slovenije i Hrvatske.
Dnevni list Kurier u svom izvješću piše da je obzirom na tijesan rezultat moguća promjena konačnog rezultata te da je uputno pričekati da stignu svi glasački listići, uključujući i one poslane poštom.
Austrijski radio i televizija ORF navodi kako je rezultat referenduma pokazao da su zagovornici arbitraže u blagoj prednosti pred protivnicima arbitražnog sporazuma s Hrvatskom koji slovi kao veliki uspjeh Pahorove vlade.
Dnevnik Die Presse piše kako je granični prijepor između Slovenije i Hrvatske ubrajan u "najnepopustljivije bilateralne sporove Europe".
Hökmarku, Hrvatska NIJE (zapadno)balkanska zemlja. Hrvatska GRANIČI s Balkanom. Hrvatska je opstala kao antiteza Balkanu, boreći se snjim grčevito za održave svog zapadnjačkog identiteta.