Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je nakon istupa roditelja djece s poteškoćama da Ministarstvo poduzima sve radnje unutar zakonskih okvira kako bi svim pacijentima, posebno djeci s rijetkim i specifičnim bolestima, bila osigurana maksimalno dostupna i kvalitetna zdravstvena skrb. Iz Ministarstva su u priopćenju naveli kako pokrenutom reformom čine zdravstveni sustav optimalnijim, svjesni višedesetljetnih izazova, zbog čega su donijeli novu Mrežu javne zdravstvene službe čime je, između ostalog, omogućeno ugovaranje obavljanje radne i fizikalne terapije, psihologije i logopedije na razini primarne zdravstvene zaštite. Povećan je i broj timova zdravstvene i fizikalne njege u kući, a iz ESF+ fonda u vrijednosti milijun eura osigurana su sredstva i za stručno usavršavanje zdravstvenih djelatnika za rad s ranjivim skupinama i za opremanje logopedskih kabineta u domovima zdravlja.
"Sve to govori o kontinuiranoj brizi za potrebe naših pacijenata, poglavito najmlađih i onih sa specifičnim potrebama. Ministarstvo stvara uvjete i povoljno okruženje za rad, a struka, liječnici specijalisti za pojedina područja, odlučuju o načinima liječenja i terapijskim postupcima u svakom konkretnom slučaju", napomenuo je Beroš. Istaknuto je i kako je na primarnoj razini zdravstvene zaštite djeci sa specifičnim bolestima dostupna i fizikalna terapija u kući, dok su u okviru ustanova djeci osigurane usluge edukacijskog rehabilitatora, specifična fizikalna i radna terapija te logopedi. Po potrebi su na raspolaganju i usluge radnog terapeuta u sklopu programa psihološke podrške.
"Što, kada i koliko će se terapijskih postupaka mora procijeniti struka, odnosno liječnik specijalist. Kao ministar im poklanjam puno povjerenje u njihove stručne procjene i vjerujem da u suradnji s roditeljima djece, mogu pronaći odgovarajuća rješenja u optimalizaciji liječenja malih pacijenata", rekao je Beroš.
VEZANI ČLANCI:
Predstavnici Udruge Sjena predali su mu u četvrtak, uoči sjednice Vlade, 3600 prikupljenih potpisa podrške peticiji pokrenutoj za dječaka Antu Mikulića iz Slavonskog Broda i svu djecu s teškoćama u razvoju koja ne dobivaju adekvatnu rehabilitaciju. Između ostalog, naveli su kako Ante ima najveći stupanj oštećenja zdravlja, četvrti stupanj invaliditeta i rijedak sindrom Cornelia de Lange (CdLS), a određena mu rehabilitacija od dva termina mjesečno po pola sata nije dovoljna. Dosad je primao rehabilitacijske terapije jednom tjedno, a ustanova koja mu je to pružala odlučila je to dodatno prepoloviti, dok bi primjerena rehabilitacija u njegovu slučaju bila omogućavanje rehabilitatora, radnog terapeuta, logopeda, senzorne terapije.
Ministarstvo je pak u priopćenju navelo kako su mu u okviru ustanove Zlatni cekin u Slavonskom Brodu osigurane usluge edukacijskog rehabilitatora, fizikalna terapija po Vojti te radna terapija, sukladno preporukama stručnog tima. Također u istoj Poliklinici može koristiti i usluge logopeda, a logopedska skrb može se osigurati i u Općoj bolnici "Dr. Josip Benčević" u Slavonskom Brodu, dodali su iz Ministarstva.
"U okviru programa Psihosocijalne podrške preko Centra za socijalnu skrb djetetu je odobrena usluga radnog terapeuta i psihologa koju dijete sada trenutno ne koristi, stoga apeliramo na obitelj da razmotri i ovu dostupnu uslugu koja može pomoći pacijentu", istaknuli su, dodavši kako Ante može koristiti i usluge Specijalne bolnice za zaštitu djece s neurorazvojnim i motoričkim smetnjama u Zagrebu.
GALERIJA Očaravajuće fotografije čarobnog oka Dalmacije: Prema legendi voda vrela skriva neprocjenjivo blago