Kada je 1. lipnja 1963, Ivan Ratković (74) osnovao obrt \"Stolarija i pilana Ratković\" u Varaždinskim Toplicama, nije ni sanjao da bi jednog dana to mogla biti respektabilna mala tvrtka koja će zapošljavati na desetke ljudi, točnije 64, koliko ih danas radi u pilani.
Slave 50. obljetnicu
- Jako sam sretan i ponosan što danas imamo tvrtku kakvu imamo i što je moj sin Miljenko to preuzeo i što ju jako dobro vodi - kazao je Ivan Ratković i dodao kako u početku nije bilo lako. Stolariju je vodio sam i borio se s raznim problemima, a ponajviše s birokracijom.
- Trebalo nam je pun kup papirologije da se registriramo. U jednom trenu sam onda mislil čak da nebude niš s toga - prisjetio se Ivan Ratković.
Ipak, kaže uspjeli su i malo pomalo počeli zapošljavati radnike i širiti proizvodnju. Kada je on 2004. godine otišao u mirovinu u Stolariji je bilo zaposleno šest ljudi. Danas je Ivan Ratković aktivni umirovljenik i, kaže, bilo bi mu dosadno da tu i tamo malo ne pomaže sinu oko pilane.
- Tu i tamo me pita i za neki savjet, je kaj - kaže posnosno ovaj 74-godišnjak.
Sin Miljenko otkada je preuzeo upravljanje pilanom znatno je povećao broj zaposlenih, a posebno je ponosan što su to uspjeli napraviti bez ijednog kredita i leasinga.
- Nema neke posebne formula za uspjeh. Samo puno rada je potrebno, ali i dobrih radnika prema kojima se trudimo biti fer. Zato kod nas plaće radnicima, iako su možda i male, nikad nisu kasnile niti jedan dan - ističe Miljenko koji smatra da su zadovoljni radnici ključ uspjeha.
Obiteljski posao
- Zašto bi netko uopće dolazio na posao, ako nema plaće. Mislim, to je jasno i nadam se da ćemo uvijek moći tako i nastaviti - zaključio je Miljenko.
Obiteljski bi posao, kako doznajemo, mogli nastaviti unuci. I dok je jedna unuka na Šumarskom fakultetu u Zagrebu, 17-godišnjeg Ivana također interesira rad u pilani.
- Zasad još idem u srednju školu, ali zanimljivo je to sve i mogu se jednog dana vidjeti u pilani - kazao je.
Izvoze u Egipat, Kinu...
U Stolariji ističu i kako stalno ulažu u tehnologiju te posebnu pozornost vode o okolišu.
- Zahvaljujući tome, danas uspješno surađujemo s raznim poduzećima te rezanu građu izvozimo u Egipat, Mađarsku, Italiju, Kinu - objašnjavaju i kažu da se otvaranje tržišta ne boje jer smatraju kako mogu svojom ponudom biti konkurentni. Izvrsne rezultate u poslovanju ove male tvrtke, prepoznalo je i Ministarstvo poduzetništva i obrta, koje im je prošle godine dodijelilo i nagradu \"Najuspješniji mali poduzetnik\"