Potencijalno održavanje vojnih vježbi i obučavanja ukrajinske vojske na teritoriju Hrvatske uz logističku pomoć MORH-a izazvalo je žestoku polemiku u domaćim političkim krugovima. Pritom je, očekivano, debata eskalirala na relaciji Pantovčak - Banski dvori.
Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik Oružanih snaga, Zoran Milanović, još je u ponedjeljak rekao:
"Ne podržavam tu ideju zato što ne podržavam upetljavanje Hrvatske u ovaj rat Ukrajine i Rusije više nego što treba. Korektni smo, solidarni i to je to. Dalje od toga ne. Kao vrhovni zapovjednik neću to odobriti. Nisam čuo za prijedlog, ali unaprijed kažem, to mi se ne sviđa, to je dovođenje rata u Hrvatsku", rekao je Milanović kazavši da je Hrvatska već politički i humanitarno dosta učinila za Ukrajinu.
U trenutku davanja te izjave, šira javnost nije ni znala o čemu se radi budući da od službenih tijela vlasti nije bilo najave ni o kakvoj vojnoj vježbi.
U međuvremenu smo pričali s šefovima opozicijskih saborskih klubova te su nam iz SDP-a, Socijaldemokrata, Mosta, HSS-a, Domovinskog pokreta i Hrvatskih suverenista svi redom dali sličan odgovor koji se ukratko može sažeti ovako:
"Agresiju Rusije na Ukrajinu treba osuditi, Ukrajinu treba pomagati politički i humanitarno no s vojnim vježbama treba ipak pričekati i sagledati širi kontekst te interes za Hrvatsku budući da bi nas takvo što prometnulo u aktera krvavog rata, a državi koja živi od turizma to nikako nije u interesu. Osim toga, pametnije bi bilo uložiti u MORH, vlastite kadrove i sofisticiranu obuku hrvatske vojske u u ovim turbulentnim vremenima", kazali su nam saborski zastupnici dodavši kako vojne vježbe treba podržati samo ako bi se one održavale na teritoriju cijele EU, a ne samo Hrvatske i još nekolicine država.
Nije trebalo dugo čekati na obraćanje premijera Andreja Plenkovića koji je u srijedu na sjednici Vlade izrazio zgroženost Milanovićevim izjavama.
"Izražavam zgroženost reakcijama predsjednika Republike, a još više ovih njegovih trabanata po Saboru koji u biti razotkrivaju svoje proruske stavove", kazao je Plenković dodavši da se ovdje ne radi ni o kakvom ulasku Hrvatske u rat ni dolasku rata u Hrvatsku pošto mi kao država već mjesecima Ukrajini, između ostalog, pomažemo i vojno.
Istaknuo je da su za vrijeme Domovinskog rata u Hrvatsku dolazili instruktori drugih vojski, kao i da su se hrvatski vojnici išli obučavati u druge zemlje.
Prepucavanje se nastavilo Milanovićevim odgovorom:
"Ja sam zgrožen što je on kralj lopova, a on je zgrožen time što sam rekao da neću dopustiti da se Hrvatska uvuče u rat. Ja ovdje štitim Hrvatsku mladost. Neću dopustiti da šačica šarlatana i ljudi koji koji gledaju samo svoje interese Hrvatsku uvlače u bilo što što je više od minimuma korektnosti i solidarnosti. To smo pokazali dosta. Hrvatski vojnici nisu školovani da bi vodili tuđe ratove. To nije naš rat!"; kazao je predsjednik.
Za dobivanje šireg konteksta na ovu temu obratili smo se ljudima s iskustvom, nekolicini bivših ministara obrane, među kojima ima onih i s relevantnim ratnim iskustvom s prve crte. Njihova su mišljenja nešto heterogenija od saborskih zastupnika koji su, čini se, na Milanovićevoj strani - od ljevice do desnice.
Andrija Hebrang umirovljeni je HDZ-ovac i višestruki ministar zdravstva, no obnašao je i dužnost ministra obrane nakon smrti Gojka Šuška. Za vrijeme Domovinskog rata obnašao je dužnost koordinatora Saniteta oružanih snaga RH.
"O ratu ne bi trebali govoriti ni Plenković ni Milanović jer su obojica rat vidjeli samo na televizoru. Kad bi oni znali što je rat i ratno iskustvo s prve crte ne bi se svađali i time štetili državi, slabili Morh i od Hrvatske u svjetskim medijima pravili sprdnju. Njihove izjave ne vrijede ništa i samo zbunjuju narod. No, kad je riječ o održavanju vježbi ukrajinskih vojnika to treba svesrdno podržati. Barem mi Hrvati im imamo štošta za prenijeti jer imamo relativno svježe iskustvo iz devedesetih godina. Mi smo bili u sličnoj situaciji, razlika je samo što Ukrajina od prvog dana ima međunarodnu podršku, a mi je nismo imali. Svijet je u našem slučaju bio na strani agresora odnosno Srbije i JNA. Nema sumnje da intelektualni i borbeni kadar hrvatske vojske ima prostora i kapaciteta ukrajinskim postrojbama prenijeti savjete, taktike, edukaciju i trening. Milanović griješi kada kaže da bi se takvim vojnim vježbama Hrvatska uvukla u rat. On je Hrvatsku uvukao u rat kad je kao heroj završio na naslovnicama ruskih režimskih novina. Tko kaže da uvlačenje rat nije i svrstavanje na stranu agresora?", kaže Hebrang.
Njegov kolega, HDZ-ovac Luka Bebić bio je ministar obrane svega nekoliko mjeseci ratne 1991. godine.
"Ukrajina ima pravo da joj se pomogne, ja mislim da svi oni koji su ugroženi ili napadnati trebaju primiti pomoć svojih saveznik, a Hrvatska jest ukrajinski saveznik ne samo kroz NATO i EU već i civilizacijski. Ono što su njima danas Rusi, nama su bili Srbi", kazao je Bebić.
Nešto je rječitija bila bivša SDP-ovka Željka Antunović koja je u prvom dijelu mandata Vlade Ivice Račana obnašala dužnost ministrice obrane.
"Hrvatska zbog svoje političke pozicije, gospodarske isprepletenosti i same geografske specifičnosti ne bi smjela biti previše angažirana u bilo kakvom svjetskom sukobu bez obzira na članstvo u NATO-u. Međutim, u ovoj vojnoj vježbi ili obuci angažman naših instruktora ne bi bio previše naglašen niti traži ikakvu posebnu osudu ili čuđenje. Naši instruktori su dobri, imaju puno iskustva i svojim edukacijama zasigurno u jednom demokratskom i mirnodopskom okruženju mogu pomoći Ukrajincima. Veći problem od samih vojnih vježbi je nesuglasje između predsjednika i premijera kao dvije najvažnije poluge moći u državi. S jedne strane zamjeram Vladi što je predsjedniku iza leđa uopće dogovarala ikakve vježbe, a s druge strane predsjednik je to trebao komunicirati u tišini, s ministrima, a ne se javno prepucavati, raditi cirkus i Hrvatsku dovoditi u neugodan gepolitički kontekst. U svakom slučaju ne smatram da bi održavanje vojne vježbe bilo toliko problematično da bi se moglo pričati o uplitanju Hrvatske u rat", kaže Antunović.
Pavao Miljavac, ministar obrane od 1998. do 2000. te počasni predsjednik Hrvatskog generalskog zbora s velikim ratnim iskustvom kaže:
"Ne bih previše ulazio u tu temu i svrstavao se na stranu Plenkovića ili Milanovića. Ukrajinu treba podržavati humanitarno, politički i vojno te osobno ne mislim da bi njihova vojna vježba u Hrvatskoj nas direktno uvela u rat. No treba biti oprezan. Ne trebamo mi biti prvi od svih država koji se nude za takvo što. Zamislite da se tijek rata okrene, da Rusi iz svega izađu kao pobjednici i da krenu u osvetnički pohod prema onima koji su se stavljali u prve redove za pomoć Ukrajini. Ne bi nam bilo ugodno da se nađemo na krivoj strani povijesti. Uglavnom, načelno jesam za održavanje vojnih vježbi ali uz određenu odgodu i izuzetnu promišljenost", kaže Miljavac.
Kontaktirali smo i Damira Krstičevića, nekadašnjeg zapovjednika IV. gardijske brigade te ministra obrane u prvoj Vladi Andreja Plenkovića, no on nam je tek poslao kratku poruku:
"Nemam vremena to komentirati. Hvala na razumijevanju".
Pa kaj Hrvatska ima toliko izdajnika. Kad vidim koliko botova interese Hrvatske pljuju. Kaj je vam Srbija dala da ju toliko volite i branite. A to i vrijedi za onu rusiju. To ispada kad drzis u vlastitom saboru neprijateljsku agresorsku partiju.