95 zastupnika za

Čobankoviću skinuli imunitet, samo Nevenka Bečić bila protiv

\'22.02.2012., Zagreb - Predstavnici udruga mljekara Mladen Solcic, Igor Resetar i Drago Bagaric bili su na sjednici odbora za poljoprivredu  Photo: Patrik Macek/Pixsell\'
Patrik Macek/Pixsell
19.09.2012.
u 11:43

Ja, kao saborska zastupnica, imam pravo glasati kako želim. To je moj stav, objasnila je Bečić

Samo je Nevenka Bečić glasala protiv skidanja imuniteta bivšem HDZ-ovu ministru poljoprivrede Petru Čobankoviću zbog slučaja Planinska. Ujutro su zastupnici bez riječi odslušali zaključak Mandatno-imunitetnog povjerenstva, a poslijepodne je njih 95 diglo ruku i podržalo odluku MIP-a. Čobankovića se, podsjetimo, zajedno s bivšim premijerom Ivom Sanaderom i Stjepanom Fiolićem tereti da je zlouporabio položaj i ovlasti kako bi drugoj osobi priskrbio financijsku dobit te na taj način oštetio proračun za 38 milijuna kuna. Nevenka Bečić svoju odluku da glasuje protiv objasnila je činjenicom da nije dobila nikakve materijale koji bi objasnili zašto se točno Čobankovića tereti.

– Ja, kao saborska zastupnica, imam pravo glasati kako želim. To je moj stav. Glasala sam protiv jer nisam upoznata s predmetom da bih adekvatno i savjesno mogla glasati. Trebala sam ući u predmet i vidjeti za što ga se tereti – kaže Bečić te dodaje da vjeruje u odluku MIP-a, ali ipak prije svega najviše vjeruje sebi. – Trebamo biti sto posto sigurni da postoje elementi za skidanje imuniteta. Neću biti sudionik takvih radnji, to je moje pravo. Glasovala sam po svojoj savjesti – poručila je Bečić.

Zastupnici su jutros raspravljali o izmjenama i dopunama Zakona o trgovačkim društvima kojim se omogućava otvaranje tvrtki za 10 kuna. Ministar pravosuđa Orsat Miljenić rekao je kako se s izmjenom ide iz tri razloga – usklađivanja sa zakonodavstvom s EU, omogućenja pokretanja i poticanja gospodarskih aktivnosti te otklanjanja pogreške uočene u sudskoj praksi zbog nepokretanja stečaja na vrijeme.

Uvodi se mogućnost osnivanja takozvanog jednostavnog dioničkog društva s ograničenom odgovornošću jer se želi osigurati ulazak u svijet poduzetnika svima koji imaju nekakvu ideju, koji su inventivni i koji se žele okušati u poduzetništvu, objasnio je Miljenić.

– Uočeno je u zemljama nakon ulaska u EU, koje nemaju ovakvu mogućnost, da dolazi do velike migracije poduzetnika jer oni idu u zemlje u kojima takva mogućnost postoji – kazao je Miljenić te dodao kako jednostavnim društvima pojeftinjuje osnivanje tvrtki s tri do četiri tisuće kuna na manje od 1000 kuna. Novost je i kaznena odgovornost uprave koja na vrijeme ili uopće ne pokrene stečaj iako ima sve uvjete za to.

Vladajući klubovi podržali su predložene izmjene, no oni oporbeni smatraju da takva rješenja, unatoč dobrim namjerama, teško mogu dovesti do gospodarskog zaokreta.

– Bivši premijer, kojemu je desna strana sabornice bogohulno tepala da je pametniji od Isusa i čije je ime danas u ovome dome neukusno čak i spominjati, ustvrdio je, prije nego su mu policajci sa zakašnjenjem od nekoliko godina stavili lisičine na ruke, da je Hrvatska u banani. Mislim da je to potpuno pogrešno. Hrvatska je banana-država – primijetio je laburist Branko Vukšić koji tvrdi da osnivanje tvrtki za 10 kuna nije dobro jer doprinosi povećanju nesigurnosti za radnike. Vjeruje kako bi se prije trebao riješiti problem pravosuđa i tržišta kako bi se pomoglo poduzetnicima, pa je tako dao primjer tvrtke Međimurje visokogradnja koja je otišla u stečaj zato što Ingra, naručitelj posla koji je ta tvrtka obavila, taj posao nije željela platiti.

– Sudili su se 17 godina, stalno su se donosile presude i poništavale, a tvrtka je otišla u stečaj iako Ingra nikada nije osporavala da duguje toj tvrtki, samo su osporavali – kamate – kazao je Vukšić i prozvao Sabor jer nije zakonom propisao sankcije u slučaju nepokretanja stečaja.

– Koliko je direktora i članova uprave osuđeno zbog nepokretanja stečaja? Nitko – jasan je bio Vukšić.

Teško se usprotiviti nečemu što će pokrenuti gospodarski oporavak, rekla je HDZ-ova Ana Lovrin koju više zanima hoće li neosporno dobre namjere predlagatelja postići cilj i povećati zaposlenost.

SDP-ov Peđa Grbin kao najveću prednost zakona vidi činjenicu da svatko tko ima ideju za manje od tisuću kuna počne raditi na tržištu.

– Neće svi uspjeti, ali dio njih hoće. Ali, jedan dio tih tvrtki sigurno će uspjeti i pridonijeti boljitku domovine, a kad ovom zakonu pridodamo još neke, sigurno je da će sve to, barem malo, pridonijeti gospodarskom rastu – objasnio je Grbin te dodao da ovaj zakon neće riješiti problem svih 300.000 nezaposlenih, ali će pomoći. Tu se javio HDZ-ov Dujomir Marasović koji tvrdi da zakon ne potiče ništa nego predstavlja "smokvin list za bezidejnost Vlade".

– Ovo je smokvin list za svu onu promašenu politiku i ideje, za sve ono što bi Vlada trebala činiti, a ne čini, kako bi zemlja izašla iz krize. Što nam to treba? Osim da Milanović baci ovakvu jednu glupost pa da se o tome piše – rekao je Marasović.

>> Optužen za slučaj Planinska: Čobankoviću ukinut imunitet

Komentara 6

AU
austria
12:39 19.09.2012.

Mislim da je Čobi, kao i Sanader, Rončević, Polančec, Barišić.... nevin. Sve je to politički montirano protiv uglednih i poštenih uglednika.

DU
Deleted user
15:06 19.09.2012.

Čobankovića se, podsjetimo, zajedno s bivšim premijerom Ivom Sanaderom i Stjepanom Fiolićem tereti da je zlouporabio položaj i ovlasti kako bi drugoj osobi priskrbio financijsku dobit te na taj način oštetio proračun za 38 mil. kn. ----------------------- e moj čobi u šta si se to uvalio...

YA
yan
15:42 19.09.2012.

Mislim da se Nevenčica boji za brata ....... ovako neupučena nije mi jasno kaj tamo uopče radi ....... i onda kak se neče čovjek zgražat i ljutit kad vidi tko tamo sve sjedi i upravlja sudbinom Hrvata ........

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije