I dalje obilne kiše

DHMZ upalio i crveni i narančasti alarm: Za poplavljena područja nema predaha

Vodostaj Zrmanje i dalje raste, Obrovac poplavljen, proglašeno izvanredno stanje
Foto: Sime Zelic/PIXSELL
1/4
15.05.2023.
u 16:11

Iako se danas tijekom dana očekuje kratkotrajno smirivanje vremena, već utorak nam donosi nove oblake i kišu, ponegdje i obilnu. U srijedu se također očekuje promjenjivo s kišom, a duž većeg dijela obale puhat će umjerebno i jako jugo, javlja HRT. Osim toga DHMZ je za sutra upalio čak tri vrste alarma, crveni, žuti i narančasti. Po svemu sudeći za poplavljena područja u Hrvatskoj još uvijek nema predaha.

U ponedjeljak prema kraju dana očekuje nas više oblaka gdje će mjestimice biti kiše, pa i u obliku lokalnih pljuskova. Obilnije oborine očekuju se i u Dalmaciji gdje su vodostaji nekih rijeka također gotovo pa na rekordnim razinama. DHMZ upozorava na vrijeme koje može imati posljedice na sigurnost ljudi. Upaljena su tri alarma, crveni, žuti i narančasti. 

Za utorak najavljuju promjenjivo i pretežno oblačno s kišom, pljuskovima i grmljavinom. Mjestimice se očekuju obilne oborine, osobito na sjeverozapadu unutrašnjosti i u Gorskom kotaru. Puhat će umjeren i jak sjeveroistočni i istočni vjetar. Na sjevernom Jadranu jaka bura, podno Velebita s olujnim udarima, u Dalmaciji jako i olujno jugo. Najniža temperatura uglavnom od 11 do 16 °C. Najviša dnevna na kopnu od 14 do 17, u Slavoniji i do 20 °C, na Jadranu između 18 i 22 °C, javlja DHMZ. 

Foto: DHMZ

Čini se da za stanovnike poplavljenih područja još ne stiže potpuno olakšanje

Vodostaj Zrmanje i dalje raste, Obrovac poplavljen, proglašeno izvanredno stanje
1/18

Video: Poplavljeni Obrovac iz zraka

 

Komentara 1

Avatar NenadNikolicZagreb
NenadNikolicZagreb
23:20 15.05.2023.

Nije tako jednostavno prognozirati visoke vode u krškom području. Slivna područja su povezana podzemnim tokovima i iz područja Gračaca se sve slijeva u Zrmanju. Nema dovoljno lokalnih starih podataka mjerenja oborina ili visokih voda za pouzdane klimatološke maksimume visokih voda.. Pa se pokazuje nedostatnost pouzdanih podataka, gdje su visoke vode u ovom slučaju prognozirane s pogreškom od skoro pola metra i prema tome su rađeni svi inžinjerski radovi uključivši i nasipe i pristaništa. U nedostatku podataka mjerenja koriste se metode japansko-američkog klimatologa Akira Arakawe koji je u brdskim područjima Japana na temelju starih zapisa rekonstruirao višegodišnje klimatske podatke. Za visoke vode/oborinu je koristio zapise japanskog samostana o visini vode u obližnjem jezeru. Svećenici su zapisivali na dnevnoj bazi do koje je stepenice došla voda u jezeru. To je produžilo moguće statističke prognoze i na period bez mjerenja. Pa je hvatao statističke maksimume za period od 500 i više godina. Ima li sličnih podataka u ugroženom području nije mi poznato, ali se možda mogu istražiti iz starih zapisa.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije