u zadnji tren

Dio arhive u Baranji izgubljen u ratu, vlasnicima novi trošak

'28.12.2012., Osijek - Gradjani pokusavaju legalizirati bespravnosagradjene objekte u Upravni odjel za prostorno uredjenje, graditeljstvo i zastitu okolisa. Zeljko Batrnek.  Photo: Marko Mrkonjic/PIXS
Marko Mrkonjić/PIXSELL
Autori: mf/VLM, sl/VLM, ljm, pb/VLM
29.12.2012.
u 18:00

Kuću mi je sagradila država u obnovi, no sam sam napravio svinjac i garažu, nisam znao da i to moram legalizirati, kaže P. Budimir

Na predzadnji dan roka za predaju zahtjeva za legalizaciju, u zagrebačkoj gradskoj upravi nije bilo gužve. Ivica Mintas predao je zahtjev za legalizaciju dogradnje kuće u Remetincu, nastale još prije 20-ak godina.

– Kuću sam kupio u tom stanju. Došao sam tek danas jer je bilo prilično komplicirano sve prikupiti i ispuniti – rekao je Mintas. Zahtjeva je stiglo 2102, kažu u gradskoj upravi i napominju da je 31. prosinca rok za predaju zahtjeva onima koji su dobili rješenje o rušenju, a zahtjeve takvi mogu predati i u subotu i nedjelju. Nemalo je vlasnika koji i ne znaju da su bespravno gradili.

– Kada smo se 1999. iz progonstva vratili u Nove Jankovce, država nam je obnovila kuću i papiri su uredni. No, sam sam sagradio svinjac, drvarnicu i garažu, nisam ni znao da to moram legalizirati. To je oko 70 kvadrata. Nadam se da me neće skupo stajati. Radije ću sve porušiti – kazao je Pero Budimir u Vinkovcima.

S kuvertom u rukama, Zdravko Batrnek zaustavio se jučer pred vratima osječko-baranjskog Upravnog odjela za prostorno uređenje, graditeljstvo i zaštitu okoliša.

– Vikendicu sam kupio 2006., imam građevinsku dozvolu, ali čini se da je prvi vlasnik nije prijavio. Provjeravali smo u katastru, na avionskim snimkama, ali tamo ne postoji – kaže Batrnek. Ravno 999 zahtjeva za legalizaciju stiglo je iz Osječko-baranjske županije. Za sam Osijek zaprimljeno je još više od 300 zahtjeva. U Baranji je dio arhive izgubljen u ratu pa ima vlasnika koji su dozvolu za gradnju imali, ali to ne mogu dokazati.

– Kako sada stvari stoje, ti će vlasnici morati ponovno u proces legalizacije – kaže pročelnik Ranko Radunović. To znači i novi trošak. Posao legalizacije pojedinci su prepustili stručnjacima.

– Dosta toga moram legalizirati, a za jedan objekt imam i rješenje za rušenje. Angažirala sam ovlaštenu tvrtku jer će oni to najbrže obaviti, a neće me puno više stajati – kaže Mira Grgić iz Požege.

Domagoj Ciganović prije dva mjeseca otvorio je Geo–line, koji se bavi i legalizacijom objekata, a baš je jučer u požeško-slavonski Ured za graditeljstvo odnio pet, šest zahtjeva.

– Ne vjerujem da će se sav posao oko legalizacije moći obaviti do 31. lipnja, a već smo zatrpani – ističe.

>> Bageri u Zagrebu: Počelo rušenje ilegalne gradnje

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije