Neretvanske mandarine, ali iz Egipta – očito da je sve moguće kad je u pitanju hrvatsko tržište. Iako se čini kao loša šala, upravo takve se, naime, ovih dana prodaju u trgovačkom lancu Plodine u pakiranju od 2 kilograma u mrežici na čijoj etiketi na sve strane "vrišti" kako je riječ o domaćim, neretvanskim mandarinama berbe 2024., objavio je portal Halo, inspektore Europskog centra izvrsnosti potrošača Zagreb. Iz Državnog inspektorata odgovorili su nam kako je poljoprivredna inspekcija danas obavila inspekcijske nadzore kod samog proizvođača te u Plodinama u centralnom skladištu i u maloprodajnim prodavaonicama u Zagrebu, Rijeci, Osijeku, Našicama i Varaždinu.
- Utvrđeno je da je prilikom ispisivanja oznake odnosno naljepnice s podacima došlo do pogreške, pri čemu je na naljepnici napisano da je zemlja podrijetla Egipat, umjesto Republika Hrvatska - kažu iz DIRH-a. Dodaju kako proizvođač posjeduje potvrdu o sukladnosti kontrolnog tijela te da proizvodi mandarine sa zaštićenom oznakom izvornosti "Neretvanska mandarina“, kojih su proizvodnja, prerada i sam prehrambeni proizvod sukladni sa zahtjevima specifikacije. K tome, sustavu TRACES (Trade Control and Expert System) nije zabilježen uvoz mandarina podrijetlom iz Egipta od strane Agro Neretve.
- Inspekcijskim nadzorom obavljenim kod trgovačkog društva, u prostorijama centralnog skladišta u Kukuljanovu, utvrđeno je da je subjekt povukao sa skladišta sporni proizvod te je isti vratio proizvođaču što je potvrđeno i inspekcijskim nadzorom - odgovaraju iz DIRH-a. Nadzorima obavljenim na tržištu u maloprodajnim prodavaonicama Plodina utvrđeno je da su pri dobivanju obavijesti iz sjedišta društva o pogrešci u navodu zemlje podrijetla ispravljale taj navod na način da se lijepila nova deklaracija preko sporne s navodom da je zemlja podrijetla Republika Hrvatska.
- Poljoprivredna inspekcija nastavlja kontrolirati ispravnost označavanja ovog proizvoda na tržištu te u slučaju nesukladnosti i povlačenje istog s tržišta. S obzirom na trenutno utvrđene nesukladnosti protiv odgovornog proizvođača poduzet će se zakonom propisane mjere. Sukladno članku 7. stavku 3. alineji 2. Zakona o informiranju potrošača o hrani ako navedene informacije na hrani nisu u skladu s praksom poštenog informiranja, a što je protivno članku 7. Uredbe (EU) 1169/2011 o informiranju potrošača o hrani koji propisuje da informacije o hrani ne smiju, između ostalog, biti obmanjujuće glede zemlje podrijetla proizvoda. Predviđena kazna za pravnu osobu je od 9290 -13.270 eura - zaključili su iz DIRH-a.
GALERIJA Ruši se najveći hotel bivše države: Dizajnirao ga Hrvat, ugostio je svjetske face, a sačuvat će smo jednu vrijednost
Inspekcija je utvrdila da je došlo do pogreške... Ovo je veliki napredak u radu inspekcija!