Europu čeka vrlo izazovna zima

Epidemiolog o omikronu: Riječ je o virusu koji je zarazniji, s kraćim inkubacijskim vremenom

Passengers line up at John F. Kennedy International Airport in New York
Foto: JEENAH MOON/REUTERS
27.12.2021.
u 09:39

Europska regija suočava se s još jednom vrlo izazovnom zimom i povećanim brojem osoba koje su zaražene i s povećanim intenzivnim prijenosom koji sve više opterećuju zdravstveni sustav u mnogim zemljama, kazala je predstavnica ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Hrvatskoj Iva Pejnović Franović

Svjetska zdravstvena organizacija nedavno je upozorila na nadolazeću "oluju omikrona". Za razliku od Hrvatske mnoge europske zemlje postrožile su mjere, otkazuju se tisuće zrakoplovnih letova, otkazuju se novogodišnje svečanosti, blagdanski sajmovi.

- Europska regija suočava se s još jednom vrlo izazovnom zimom i povećanim brojem osoba koje su zaražene i s povećanim intenzivnim prijenosom koji sve više opterećuju zdravstveni sustav u mnogim zemljama. Nekoliko je mogućih razloga tome, prisutna je još uvijek dominantna, vrlo zarazna delta varijanta, postoji još uvije veliki broj ljudi koji nije cijepljen i koji su podložni ovom virusu, u zimskim mjesecima pogotovo u ovo blagdansko doba okupljamo se više u zatvorenim prostorima, a one mjere koje nam mogu pomoći u suzbijanju širenja ovog virusa, nošenje masaka i održavanje distance, su još uvijek neujednačene, kazala je predstavnica ureda Svjetske zdravstvene organizacije u Hrvatskoj Iva Pejnović Franović u emisiji "U mreži Prvog" Hrvatskog radija.

- Omikron se širi i to brzo, i sada počinjemo uočavati tu jednu dosljednu sliku brzog povećanja prijenosa. On postaje dominantan, u nekim zemljama je već postao, i zaista možemo pretpostaviti da bi on mogao preuzeti dominaciju, ali još uvijek ne znamo to sa sigurnošću. Ono što očekujemo je daljnji porast broja slučajeva omikron varijante koji će se sve više širiti, no nije jasno hoće li i u kojoj mjeri nadmašiti deltu. Varijante su nešto što spada u evoluciju virusa, virus će to i dalje činiti ukoliko mu mi dozvolimo neometano daljnje širenje - upozorava  Pejnović Franović.

- Podaci koji nam pristižu govore da su u slučajevima koje smo promatrali u mlađim, zdravim dobnim skupinama koje su mobilne i cijepljene, kliničke slike nešto blaže, no on se može prezentirati od asimptomatske infekcije, blage infekcije, ima osoba kojima je potrebna hospitalizacija, a nažalost osobe su i umrle, prema tome nevezano koja je varijanta tu, sve one mjere koje postoje su još uvijek valjane bez obzira o kojoj varijanti govorimo. Važno je da zemlje mogu spriječiti širenje i omikrona i delta varijante, cjepiva nisu umjesto maski, distanciranja, i higijene ruku, to sve zajedno trebamo činiti dosljedno i na ispravan način - dodala je Iva Pejnović Franović.

- Znamo da se radi o virusu koji je zarazniji, virusu kod kojega su inkubacijska vremena kraća. Što se tiče dijagnostičkoga dijela naviknuti smo da kod osoba s prijašnjima varijantama da pozitivitet antigenog testa prestaje četvrti dan od početka simptoma, kod omikrona to traje dulje. Virus kao virus ima više šanse da se proširi, da se događaju "superspreader events", slučajevi kod kojih jedna osoba može zaraziti jako puno osoba - kazao je epidemiolog zaraznih bolesti i mikrobiolog Sveučilišne bolnice u Bonnu Marijo Parčina.

- Već od prošle godine u srpnju smo mi počeli voditi brigu o pacijentima koji su preboljeli COVID, ai najčešće onima koji su ga preboljeli kod kuće, koji su se izliječili, ali su im ostale posljedice. Uglavnom zbrinjavamo pacijente koji su preboljeli upalu pluća, koji su imali dugotrajnu pneumoniju koja je izazivala izražene simptome koje so mi liječili i na kraju rehabilitirali obzirom da su nekima ostale dulje posljedice na plućne funkcije, pa smo ih morali zbrinuti u našoj plućnoj rehabilitaciji - objasnila je ravnateljica Poliklinike za bolesti dišnih sustava Alma Rožman.

Ključne riječi

Komentara 12

MP
marinko.przolica
10:54 27.12.2021.

Naši epidemiolozi kao da žive ispod kamena... Pa nije UK i Danska tako daleko pa da nisu u stanju provjeriti podatke... Ili lažu ili ne znaju Engleski pa čekaju da im Đikić pošalje informacije. Prema podacima iz UK omicron je znatno blaža varijanta-ima simptome obične prehlade. Procjenjuju da pola onih iz ZOE koji prijavljuju simptome prehlade imaju omicron... Dodatno nitko od njih nije pročitao studiju iz Honkonga u kojoj omicron razvija 10 puta manje virusa u plučima od Delte (fokus mu je na bronhije)... U UK se toliko prestrašili omicrona da planiraju smanjiti vrijeme samoizolacije sa 10 na 7 dana...

WT
WTF!
10:53 27.12.2021.

Dolazi oluja histerije zbog Omikrona koji šansa za kolektivni imunitet. Novinari,gdje su vam suprotne informacije? Nema? Zašto???

MA
Marko2610
11:15 27.12.2021.

Pravilo je: Što je virus zarazniji, što se brže širi, to je manje smrtonosan. Tako je priroda uredila. Brzina širenja i letalnost su obrnuto proporcionalni. Inačd bi nestalo života. Najopasnije epidemije se šire sporo ali ubijaju bez iznimke.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije